spot_img
Thursday, January 23, 2025

Poslední články

Jak správně zacházet s nehtovou kůžičkou.

Každá ruka může vypadat pěkně, pokud se o ni pečuje. Ani ruce s krásně nalakovanými nehty však nebudou vypadat esteticky, pokud je budou doprovázet suchá kůže, záděry a popraskaná nehtová kůžička – kutikula. Někdy se jí také říká nehtová řasa.

Kutikula chrání nehtové lůžko. To je důvod, pro který se zásadně nikdy nestříhá a násilně neodstraňuje. Jestliže není tato jemná kůžička dostatečně pružná a ohebná, přerůstá na povrch nehtu. Jak nehet roste, táhne s sebou i kůžičku, ta se může na okraji potrhat a vznikají záděry. Tyhle maličké a bolestivé kousky kůže v okolí nehtu jsou vlastně její odumřelé části. Ochranná tuková vrstva je v těchto místech minimální, a kůže se proto snadno vysušuje. Pokud už se záděra objeví, radí ji lékaři co nejdříve opatrně zastříhnout, aby nedošlo k jejímu zatržení. Doporučují nejprve prsty pár minut máčet v teplé vodě s několika kapkami oleje a pak ostrými a dezinfikovanými nůžtičkami záděru odstřihnout. Zvlhčování prstů vlažnou vodou s olejem doporučují provádět pravidelně i jako prevenci, stejně jako vmasírování speciálních krémů na ruce nejméně dvakrát denně. Existují rovněž krémy zaměřené na péči o nehtové lůžko, vyživující oleje a masti.

Protože si lidé spojují záděry s nehtovou kůžičkou, snaží se omezit její přerůstání na nehet někdy i dost necitlivým způsobem nebo ji dokonce stříhají. To je velmi nebezpečné, protože porušená kůže v okolí nehtu se může stát vstupní branou závažných infekcí. Z lékařského hlediska tedy není k jejímu odstraňování důvod, vždyť kůžička nehet chrání. Důvody jsou čistě estetické – lidem se kůžička nelíbí, zvláště zasahuje-li výš na nehet a opticky ho zkracuje. Zabránit přerůstání kůžičky na nehet však můžeme i šetrně.

Nejprve je třeba tuto jemnou vrstvičku kůže změkčit. Toho dosáhneme několikaminutovým máčením ve vlažné vodě s pár kapkami oleje. Plastovým zhrnovačem – někdy se mu říká kopýtko – anebo pomerančovým či březovým dřívkem jemně zatlačíme změklou kůžičku směrem k nehtovému valu. Nestříháme, neřežeme.

K odstranění nehtové kůžičky jsou také používány různé změkčovače. Lékaři v této souvislosti opět varují – tyto preparáty často obsahují hydroxid sodný, což je žíravá látka, která při každém jen trochu delším kontaktu kůži škodí. Před použitím každého takového prostředku je proto nutné důkladně se seznámit s jeho složením a pokyny pro použití. Pokud používáme krém určený ke změkčení kutikuly, nenecháváme ho nikdy působit déle, než uvádí návod.

Nejnovějším nástrojem k odstranění nehtové kůžičky jsou frézy na nehty. Spolu s elektrickými pilníky a bruskami jsou neodmyslitelnou součástí přístrojové manikúry. Tyto malé frézky se primárně vyrábějí k odstraňování rozmanité modeláže nehtů. Protože právě úprava nehtové kůžičky je podmínkou provedení kvalitní nehtové modeláže, využívají se frézky i pro tento účel. Vyrábějí se z různého materiálu, pro úpravu nehtové kůžičky jsou nejvhodnější kameninové. Jde o nejméně tvrdý materiál z prodávaných fréz, kromě nehtové kůžičky se jím upravuje také okolí nehtu. Frézky z kameniny s nástavcem v podobě kuličky jsou velmi oblíbené právě při odstraňování nehtové kůžičky i záděr. Jsou velmi jemné a používají se při nízkých otáčkách.

Při celkové péči o tělo bychom neměli zapomínat ani na ruce. A to včetně jejich velmi citlivé části, nehtového lůžka chráněného nehtovou kůžičkou.

Poslední

spot_imgspot_img