Upravenost a zdraví nehtů prozrazují o člověku hodně. Nehty rovněž signalizují stav organismu, jsou odrazem jeho zdraví. Jejich kvality tedy nedocílíme pouze kosmetickými přípravky, vnější péči musí doplnit kvalitní strava a dostatek tekutin.
Do jídelníčku denně zařaďte sklenici mléka a vejce natvrdo. Obsahují zinek, který je pro nehty blahodárný a zlepšuje jejich vzhled. O nedostatku zinku vypovídají bílé skvrny na nehtech. Také biotin, vitamín ze skupiny B, kterému se někdy říká vitamín H, nehty posiluje – brání jejich lámání a štěpení. Obsažen je hlavně v játrech, arašídech, vaječných žloutcích, houbách, grapefruitech nebo vodních melounech.
Také nehty je třeba chránit před škodlivými vlivy prostředí. Při mytí nádobí, úklidu nebo práci na zahradě si ruce chraňte gumovými rukavicemi. Každá taková činnost nehty velmi zatěžuje, zvláště když je spojena s agresivně působícími chemickými látkami v čisticích prostředcích.
Po práci ruce důkladně umyjeme teplou vodou a mýdlem, dokonale je usušíme a vetřeme do nich vyživující krém. Dáme si při tom záležet na okolí nehtů a nehtového lůžka. K péči o ně nám postačí i běžná lékárenská vazelína, nehledě na velké množství speciálních krémů určených k péči o nehty a nehtovou kůžičku zvláště. Okolí nehtů a nehtová kůžička se musejí pravidelně hydratovat, ať už máčením v teplé vodní lázni doplněné vyživujícím olejem anebo speciálními krémy.
Péče o nehty a jejich okolí je pro pěstěný vzhled rukou a zdraví nehtů nezbytná. Je vcelku už známo, že kůžička se nesmí zastříhávat. Nejenom že pak rychleji dorůstá a je ještě houževnatější, ale stříháním si můžeme způsobit nebezpečnou infekci. Kůžičku změklou ve vodní lázni s olejem nebo vlivem speciálního změkčovacího přípravku pomocí pomerančového dřívka nebo kopýtka zatlačíme s krajní opatrností zpátky do lůžka. Poškození nehtové kůžičky oslabuje celý nehet. Péče o ni brání jejímu potrhání a vzniku záděr.
K péči o nehty patří i jejich zkracování a tvarování. V hodnější je pilování, ale pokud už stříháme, pak zastříháváme dokulata, avšak ne najednou, ale několikerým zastřižením vždycky od okraje nehtu směrem k jeho středu. Pilníkem nejezdíme tam a zpátky, ale pilujeme vždycky jen jedním směrem, a to ne hned po koupeli, kdy je nehet změklý a měl by tendenci se zlomit. Korigujeme délku a tvar volného okraje nehtu. Vhodnější než pilníky kovové jsou ty skleněné, které nejsou tak tvrdé. Leštění provádíme maximálně jednou za dva týdny a peeling nehtů jen jednou do měsíce.
Když ruce opláchnete z prachu vzniklého pilováním, dopřejte prstům masáž spojenou s aplikací vyživujícího krému. Zaměřte se zvláště na partie kolem nehtového lůžka, které tím důkladně prokrvíte. Pokud to budete dělat pravidelně, nehty budou pevnější a budou zářit zdravím.
Možná se vám nelíbí barevné nehty, ale lak není jen pro parádu, nehty také chrání. Můžete použít lak bezbarvý. Pokud barevný lak používáte běžně, nevynechávejte ten podkladový, protože barevný lak vám jinak může nehty zabarvit do hloubky, což se prakticky nedá odstranit.
Nehty na rukou by neměly být nalakované déle než 2 týdny – nehty na nohou déle než měsíc. Proteiny, které nehet tvoří, by mohlo dlouhodobé vystavení laku poškodit.
Vybírejte odlakovače bez obsahu acetonu nebo formaldehydu. Obě tyto látky látky nehty vysušují a způsobují jejich třepení. Vhodnější jsou odlakovače na bázi acetátu. Běžně jsou na trhu odlakovače obsahující vitamín E a další vyživující a hydratační složky, které zdraví nehtů posilují. Čas od času nechte lak vůbec na pokoji, aby mohly nehtové buňky regenerovat. Během této pauzy jim dopřejte veškerou vhodnou péči.
Základní pravidla péče o nehty na nohou. I při domácí pedikúře nohy vždycky předem namočte a umyjte. Zatvrdlé části chodidel a nehtů tak změknou a zbaví se nečistot. Pedikúra na suchých nohou může snadno vést ke zranění , které otevírá cestu řadě infekcí. Dopřejte nohám lázeň v teplé vodě s vonným olejem, mořskou solí nebo karlovarskou solí. Lázeň vitalizuje kůži i nehty do hloubky a usnadní vám další péči o ně.
Na nehty na nohou raději než nůžky použijte ostré kleště z kvalitního materiálu. Pro diabetiky existují speciální kleště se zaoblenými hranami, které snižují riziko poranění kůže.
Při domácí pedikúře dbejte na hygienu. Půjčování pedikérských pomůcek mezi členy rodiny hrozí přenosem nepříjemných a nebezpečných bakteriálních, virových či plísňových chorob. Je tedy třeba po použití nástroje pečlivě dezinfikovat, nebo je mít pouze pro svoji potřebu.
Bradavice, kuří oka a různé výrůstky, stejně jako zarostlé nehty nebo mykózy patří do rukou lékaře, a to co nejdříve.
Také nehty na nohou se stříhají několika tahy, aby nepraskly. Avšak zatímco nehty na rukou stříháme dokulata, nehty na nohou vždycky rovně. Jinak riskujeme zarůstání nehtu do kůže. Také příliš krátké zastřižení může způsobit zarůstání nehtu. Jeho volný okraj by měl přečnívat přes prst. Zkracovat by se nehty na nohou měly alespoň jednou týdně.
Ani na nohou nehtovou kůžičku nezastřihujeme, ale buď ji šetrně zatlačíme nebo použijeme změkčovač a pak ji odstraníme kosmetickou vatovou tyčinkou. Nakonec nohy omyjeme teplou vodou.