Péči o ruce se lidé věnovali od pradávných dob. Krášlili je barevnými kresbami, nehty si barvili přírodními šťávami a zdobili je plátky drahých kovů. Vznik moderní manikúry je spojován s královským dvorem Ludvíka XV. I laku na nehty je už přes sto let.
Lidská ruka je podivuhodný, všestranný nástroj, ale nejenom to. Ruce vypovídají o člověku velmi mnoho. Mohou prozradit druh jeho zaměstnání nebo koníčka, sklony ke kuřáctví, zdravotní stav, momentální rozpoložení, vztah k hygieně a módním trendům. Jsou svého druhu vizitkou a není náhodou, že při rozhovoru pohled na ruce následuje většinou brzy poté, co člověku pohlédneme do tváře.
To všechno jsou důvody, pro které ženy a dnes i značná část mužů věnují péči o ruce velkou pozornost. Protože jsou ruce dnes a denně zatěžovány pracovní činností i vlivy vnějšího prostředí, někdy dosti agresivními, je třeba, aby péče o ně byla pravidelná a častá. Nemusíme pokaždé navštěvovat specializované pracoviště. Hýčkat své ruce můžeme i sami.
Ruce především chráníme před proměnlivými vlivy počasí. Zvláště v zimě, kdy je počasí chladné, vlhké a větrné, je třeba ruce přes den chránit mastnějšími krémy a dopřávat jim vyživující masky. V létě je nutné chránit je krémy s ochranným UV faktorem. Také při všech činnostech typu zahradničení nebo chalupaření je ruce třeba chránit, stejně jako je ošetříme po mytí nádobí a úklidu, kdy jsou vystaveny agresivnímu působení chemických látek. To je naprostý základ péče o ruce.
Umytým rukám můžeme poskytnout peeling, jehož podstata je stejná jako u běžných peelingů obličeje nebo těla. Rukám velmi prospěje i masáž, při níž se zároveň do kůže rukou vstřebává vyživující olej nebo krém. Účinek masáže ještě prohloubí výživná maska nebo noční zábal. Kůže rukou bude po této péči jemná a hladká.
Po ní následuje péče o nehty a jejich okolí, kterou někdy lidé chápou jako vlastní manikúru. Nikdy ji neprovádíme, mají-li ruce nebo nehty nějaký zdravotní defekt, například hnisavé ranky nebo prasklý nehet, nebo je-li na nich opravdu velké množství záděr. Železným pravidlem musí být použití čistých a dezinfikovaných nástrojů. K nim především patří:
Nůžtičky na zkracování nehtů, kleštičky na záděry (tzv. štipky), lopatička na čištění nehtového valu, pomerančové dřívko k zatlačování nehtové kůžičky a pilníky: tenký kovový, určený k pilování těžce přístupných míst, skleněný, který zamezuje lámavosti a třepení nehtů a papírový, vhodný k rychlému zapilování.
V dalším kroku odstraňujeme starý lak. Vyhýbáme se odlakovačům s acetonem nebo formaldehydem.
Následuje vytvarování nehtů. Při pilování bereme prsty popořadě od malíčku směrem k palci. Pilník se pohybuje vždy jedním směrem, nikoli sem tam, a to od vnějšího okraje nehtu směrem ke středu. Na závěr ometeme vzniklý prach.
Způsob ošetření nehtové kůžičky je individuální záležitost. Někomu vyhovuje více tzv. suchá manikúra, kdy se ke zkrácení a vyhlazení nehtu používají brusky a frézky a také změklá nehtová kůžička je zbroušena speciální frézkou. To je ovšem možné v salonu. Mokrá varianta předpokládá změkčení ve vyživující lázni a dále velmi jemné zatlačování kůžičky dřívkem směrem k nehtovému valu. Je tedy vhodná i pro domácí podmínky. Delší záděry, které by mohly zachytávat o oděv, opatrně odštípneme kleštičkami.
Na závěr vmasírujeme do nehtového lůžka speciální přípravky určené k péči o ně.
Pokud jsme nehty máčeli ve vyživující změkčovací koupeli, musíme je před lakováním nechat alespoň dvě hodiny vysychat. Pak už můžeme nanášet podkladový lak v tenké vrstvě, nenecháváme ho však zaschnout a hned přetíráme lakem barevným. Podkladový lak brání pronikání barevných tónů do nehtu, dokud je mokrý, spojí se důkladně s lakem barevným, a ten pak na nehtu lépe drží. Kapičku laku naneseme doprostřed nehtu nad kůžičku, lehce ji stlačíme a táhneme k okraji nehtu. Je-li třeba, znovu namočíme, vrátíme se dolů ke středu nehtu, teď však rozetřeme lak i po stranách. Při dotažení nahoru na nehet přetáhneme lak i přes okraj nehtu – brání to jeho pozdějšímu sloupávání. Po zaschnutí přetřeme ještě jednou vrstvičkou barevného laku.
Před použitím lahvičkou s lakem netřeste, aby nevznikaly bublinky. Na přetahy mějte po ruce vatovou tyčinku namočenou v odlakovači.
Dekorativní lakování a úpravu nehtů (tzv. nail art) je lepší svěřit odborníkovi. Upraví vám nehty pro různé příležitosti za použití kamínků, skleněných perliček, nitek nebo nálepek.
Nehty si však můžete dát také vyleštit. V salonu vám velmi jemným pilníkem lehce sbrousí rýhy a drobné nerovnosti, pak povrch nehtů vyhladí gumou a nakonec použijí speciální leštičku. Protože i jemným pilováním dochází k úbytku nehtové hmoty, není vhodné tuto proceduru absolvovat příliš často.
Princip leštění je rovněž základem tzv. japonské manikúry označované jako P-Shine. Sadu na P-Shine včetně speciální uhlazující pasty můžete běžně zakoupit a proceduru provést i doma.
V domácích podmínkách je možné si udělat i klasiku – francouzskou manikúru, kdy bílé proužky laku na okraji nehtu přetřeme bezbarvým lakem.
Novým výdobytkem kosmetické péče o nehty je tzv. modeláž, jejíž provedení patří opět do rukou odborníka. Jde vlastně o protažení přírodních nehtů pomocí UV gelu či akrylu. Akrylové nehty jsou velmi pevné a tvrdé, gelové jsou pružné. Protože vlastní nehty neustále dorůstají, je samozřejmě třeba modeláž pravidelně obnovovat.