Manikúra je velmi oblíbená kosmetická procedura. Stejně jako jiné oblasti kosmetické péče, podléhá také úprava rukou módním trendům a odráží technologický vývoj jejích metod. Podívejme se na jednotlivé druhy manikúry a na možnosti jejich domácího provedení na mistrovské úrovni.
Francouzská manikúra. Je vlastně už klasikou, ale stále oblíbenou. Působí upraveně, nenápadně a přirozeně. Její použití je univerzální a obliba trvalá. Patří k jednodušším metodám a s úspěchem se dá zvládnout i v domácích podmínkách. Po základní úpravě nehtů se na ně nanáší tzv. podlak, načež se špičky nehtů (přesahující prst) natřou bílým lakem. Když tento nátěr zaschne, nanáší se na něj lak průhledný – růžový, bílý nebo béžový. Bílé okraje nehtů se dají dobře zvýraznit ještě podmalováním navlhčenou kajalovou tužkou bílé barvy.
K francouzské manikúře jako své předchůdkyni se hlásí móda tzv. ombré nehtů. Jde o stínovaný nátěr laky více barev, který se dá snadno vytvořit za pomoci kousku běžné houbičky na make up. Nejprve si upravené nehty nalakujete bílým neprůhledným lakem. Na ustřižený kousek houbičky pak nanesete tři barvy, od nejsvětlejší po nejtmavší. Můžete zvolit jakoukoli kombinaci, jemné pastely i divočejší rudou a černou. Kombinaci úplně jemňoučké růžové s průhledným lakem a bílou se říká babyboomer. Houbičkou pak rychle a krátce přejedete po nalakovaných nehtech. Necháte zaschnout a nakonec dvakrát přetřete bezbarvým lakem. Po ruce mějte vatovou tyčinku s odlakovačem k očištění přetahů.
Japonská manikúra neboli P-Shine. Přísně vzato jde vlastně o leštění. Výsledný efekt působí velmi přirozeně a půvabně a stejně jako u francouzské manikúry je použití zcela univerzální. Metoda podporuje zdraví a pevnost nehtů a je vhodná pro nehty oslabené a takové, které mají sklon k lámavosti. Je k ní zapotřebí speciální sada P-Shine, kterou je možné volně koupit a udělat si P-Shine doma. Součástí P-Shine sady jsou různé pilníky, jelenice, prášky a pasty. Bázi P-Shine tvoří včelí produkty: vosk a mateří kašička. Používá se také jemně drcený prášek z lastur. Složení je tedy naprosto přírodní. Povrch předem upravených nehtů se opravdu velice jemně přepiluje speciálním pilníkem, načež se jelenicovým hadříkem nanáší speciální pasta a vtírá se do nehtů i nehtového lůžka. Po důkladném vetření pasty se na nehty nanáší speciální pudr a nehty se finálně přeleští. Jak nehty odrůstají, efekt P-Shine postupně mizí a zhruba po šesti týdnech je třeba ho zopakovat.
Vampýří manikúra. Název napovídá, že použité barvy budou syté, temně rudých a rudohnědých tónů. Někdy je označována jako tmavá manikúra. Kvalitně provedená působí velice elegantně. Hodí se k večerním příležitostem. Protože jde o dokonalost provedení, je dobré nechat si ji udělat raději v salonu. Po základní manikúře , kdy se nanáší a nechává zaschnout i podlak, se nehty zkrátí a aplikuje se tmavý lak, někdy až ve třech vrstvách. Okraje nehty a nehtovou kůžičku opět čistíme vatovou tyčinkou a odlakovačem. Finální úpravu vytváří nadlak, který dodá pastóznímu nátěru lesklou eleganci.
Umělé nehty. To jsou nehty uměle prodloužené nebo zpevněné. Aplikace je možná i doma. Výhodou umělých nehtů je rychlost aplikace – na připravený nehet se nanáší tenká vrstvička lepidla a na ni se těsně nad nehtovou kůžičku přitiskne umělý nehet vhodné velikosti, který se poté dvakrát přelakuje a nakonec zvýrazní nadlakem. Vhodně zvolený umělý nehet vypadá velmi přirozeně a upraveně. Hodí se k dennímu nošení i pro společenské příležitosti. Nevýhodu představuje možné odloupnutí nehtu a skutečnost, že vlastní nehty nemohou pod těmi umělými dýchat. Sundat umělé nehty je třeba výhradně za použití odlakovače bez acetonu, aby nedošlo k poškození přirozených nehtů.
Modeláž nehtů je vlastně potažení přírodních nehtů pomocí gelu nebo akrylu s cílem zpevnění a prodloužení nehtů. Patří do rukou manikérky. Nejoblíbenějšími materiály jsou akryl a UV gel. Akrylové nehty jsou však velice tvrdé, proto se do popředí dostávají nehty gelové, které vypadají přirozeněji, jsou pružné a šetrnější k přírodnímu nehtu.
K prodloužení nehtu použije manikérka tzv. tip, jakýsi nástavec, jehož tvar přizpůsobí přirozenému nehtu a nalepí ho na jeho konec. Přebytečná délka tipu se odsekne speciální řezačkou a spoj s přírodním nehtem se zabrousí. Vlastní nehet se pak potírá podkladovou bází, tzv. primerem a dále se na celý nehet včetně tipu štětcem aplikuje průhledný gel. Ten je třeba vytvrdit UV lampou.
Nejnovější gel laky. Nejmodernější druhy těchto laků jsou vyvinuty tak, aby plnily všechny nároky: rychlá a jednoduchá aplikace, trvanlivost, snadné odstranění. Nanášejí se na odmaštěný přírodní nehet, který není třeba připravovat zbroušením. Gel lak se nanáší v jedné nebo dvou vrstvách, podle požadované sytosti odstínu. Na nehtech vydrží po dobu dvou týdnů. Odstraňuje se přípravky na olejové bázi. Přírodní nehty se neničí ani zbrušováním, ani acetonem odlakovače.
Permanentní lakování umožňují tzv. hybridní laky na nehty. Jejich speciální molekuly pod vlivem denního světla způsobují vysokou přilnavost a odolnost laku. Přírodní nehet tyto laky nikdy nezabarvují, takže není třeba používat podlak. Odpadá rovněž vytvrzování pod lampou a odstranění je stejné jako u běžného laku na nehty. Celková mechanická i chemická zátěž přírodního nehtu je tedy minimální. Neporušené vydrží asi deset dní.