Kvalitní lak na nehty by měl vydržet zhruba dva roky. Přesto si mnoho žen stěžuje, že polovinu lahvičky musely vyhodit, protože lak zhoustl tak, že se nedal použít. Podívejme se nejprve na příčinu, pro kterou k tomu dochází. Je jednoduchá. Při lakování nehtů otíráte přebytečný lak ze štětečku o hrdlo lahvičky, aby stekl dovnitř. Lahvičku máte po dobu aplikace otevřenou, kapky na okrajích hrdla zasychají a když lahvičku zavíráte, nedá se už utáhnout tak těsně, aby do ní nepronikal vzduch. Ten způsobuje houstnutí. Proto po nalakování nehtů hrdlo důkladně očistěte vatovou tyčinkou.
Lak byste rovněž neměla skladovat v koupelně, kde je vlhko a teplo. Lepší je temný, suchý a pokud možno chladnější prostor. Ovšem ne lednička, kde jsou teploty příliš nízké. Při aplikaci má lak mít pokojovou teplotu.
Dobrou prevencí zahoustnutí laku jsou kuličky, které někteří výrobci do laků přidávají, aby umožnili jejich protřepávání. Tím se rozbíjejí drobné zhoustlé částečky, což pomáhá udržet správnou konzistenci laku po delší dobu.
Tak či onak, co si počít s lakem, který zhoustl?
Především do něj nelít odlakovač, což spousta žen zkouší v domnění, že aceton lak naředí do původní konzistence. Možná, že ano, ale také lak znehodnotí, takže nebude na nehtech dobře držet, jeho struktura se bude rozpadat, nevytvoří jednolitou vrstvu, bude oprýskávat a loupat se. Krom toho takto naředěný lak potom v lahvičce zhoustne ještě rychleji. Navíc dlouhodobé působení této agresivní tekutiny na přírodní nehet není žádoucí.
Podobné je to s ředěním za pomoci bezbarvého laku. Struktura je narušena a lak se na nehtech začne rychle loupat.
Běžně jsou v prodeji tak zvané thinnery. To jsou speciální ředidla na lak na nehty, zaručující, že při naředění přesně stanoveným množstvím si lak uchová stejnou intenzitu barvy. Vždy je lepší pořídit si thinner stejné značky, jakou má lak, ovšem nabízejí se už i thinnery univerzální. Obvykle k naředění stačí jedna nebo dvě kapky thinneru, takže vám vydrží dlouho, nehledě na to, že jde o přípravek velmi levný. Pravidlem je použití přesně podle návodu, každý thinner má jinou ředící schopnost. Důležité rovněž je v návodu zjistit, zda se má lak s thinnerem promísit třepáním anebo jen opatrně promíchat třeba špejlí nebo párátkem. Při protřepávání vznikají v tekutině vzduchové bublinky, které by jenom podpořily další houstnutí a zejména by znemožnily kvalitní nanesení laku v hladké, jednolité vrstvě.
K ředění zhoustlého laku bývá doporučována micelární voda, na standardní lahvičku laku jedna malá lžička. Musí se zvolna vmíchat špejlí nebo párátkem a potom nechat asi deset minut stát. Lak zřídne, ale přesto dokáže na nehtu vytvořit stejnoměrnou vrstvu.
Zhoustlý lak můžete zředit rovněž zahřátím lahvičky. Postavte ji do nádoby s vroucí vodou a nechte čtvrt hodiny působit. Během této doby můžete lak několikrát lehce promíchat špejlí. Lak zřídne, ovšem za krátkou dobu zhoustne znovu, takže před dalším použitím ho budete muset znovu zahřívat.
Zkoušet ředit lak na nehty ředidlem určeným do běžných nátěrových hmot používaných při rekonstrukcích a ve stavebnictví je velmi nebezpečný nápad. Evropská unie už dávno zakázala při výrobě laků na nehty používání látek, které jsou v těchto ředidlech obsaženy a jsou nebezpečné lidskému zdraví. Krom toho manipulace s těmito často vysoce hořlavými látkami může být nebezpečná.