Na lidském těle se nachází okolo pěti milionů vlasových cibulek. Jejich počet se nemění. Geneticky daným změnám však v průběhu života podléhá množství a typ chlupů či vlasů, které z nich vyrůstají.
1. Vztah člověka k vlastnímu tělesnému porostu se během historie měnil. I mnozí z nás pamatují, že před třiceti lety si s ním nikdo nijak zvlášť hlavu nelámal. A správná mužná hruď byla právě ta zarostlá. Stačí se podívat na filmové idoly té doby.
2. První zprávy o odstraňování tělesného porostu najdeme už před třemi tisíciletími ve starověkém Egyptě, Mezopotámii a později Řecku. Ochlupené tělo bylo v těchto kulturách pokládáno za nečisté. Platilo to pro ženy i muže. Zvyk se ujal i ve starém Římě a stal se módním. Epilovalo se celé tělo včetně obočí, používaly se vosky z pryskyřice, rozpálené skořápky i netopýří krev. S Římskou říší zvyklost zapadla a poznatky o epilaci pronikly do Evropy až s křížovými výpravami.
3. O moderní epilaci se dá na Západě mluvit až s příchodem 20. století, nejprve v USA. Objevují se jednorázové reklamy na různé zázračné prostředky a v roce 1915 se v časopise Harper’s Bazaar rozjela skutečná kampaň na dámská holítka s tvrzením, že podpaží má být hladké stejně jako tvář. Záhy přibyly požadavky na hladké nohy. Skutečný boom nastal v 20. letech, která přinesla krátké sukně, objevily se dámské plavky a tělo se obecně začalo více odhalovat. Tehdy se začíná o chloupcích mluvit jako o něčem nevzhledném, co nepatří k moderní, upravené ženě.
4. Tento trend posilovaly i slavné hvězdy, například tanečnice a herečka Betty Grableová, která s oblibou nechávala fotit své dokonale hladké nohy v krátkých sukních. Mezi tanečnicemi a herečkami se vyholování udrželo.
5. Kromě holení a různých krémů se hledaly další metody odstraňování chloupků, leckdy i nebezpečné. Německý lékař Leopold Freund na konci 19. století zjistil, že ozařování rentgenovými paprsky má epilační účinek. Tehdy nebyly ještě známy škodlivé dopady tohoto záření. Jako metoda se naštěstí nerozšířilo. Nebezpečné je i mikrovlnné záření či tzv. fotodynamická terapie. Vesměs jde o metody zakázané či velmi nedoporučované.
6. Různé pasty s medem se používaly už ve starověku, ovšem když se dnes řekne cukrová pasta, každý je přesvědčen, že řeč je o brazilské epilaci, tedy epilaci intimních oblastí. Brazilské „Sestry J“ přinesly tuto metodu do USA, kde ji začaly ve svém salonu na Manhattanu nabízet v roce 1994. Měla fantastický úspěch. A filmové hvězdy i jiné celebrity z ní udělaly nezbytnost. Vždyť brazilskou epilaci podstoupila i Carrie ze Sexu ve městě!
7. Na počátku 21. století se objevily hlasy vyzývající k návratu k přirozenosti, k zarostlým podpažím, nohám i klínům. Odmítají, že by žena či muž s nevyholeným podpažím byli špinavější než ostatní. Patří sem i některé hvězdy, jako Gwyneth Paltrowová nebo Kate Mossová. Avšak trend hladkých podpaží, nohou a celého těla se pevně drží mezi většinou žen i mužů. Argumentují přitom hygienou, pohodlím i upraveným dojmem.