Vosky dělíme na:
- horké
- teplé
- studené
Horký vosk vytváří při stydnutí na kůži tenký, poměrně pevný film. Díky tomu ho lze strhnout velmi snadno a nejsou k tomu vždy nezbytné papírové pásky (tzv. samostržný vosk). Na těle zasychá rychle, ztuhne zhruba po 5-6 vteřinách a při dotyku nelepí. Okraj vosku se uchopí a strhne proti směru růstu chloupků, vodorovně s pokožkou, aby se zabránilo vzniku modřinek. Na kůži nezanechává lepkavou stopu.
Horký vosk se neláme a prakticky nedrolí, ani nevytváří vlákna. Pokud nevyžaduje papírové pásky, je použitelný na složitějších místech – na obličeji, v podpaží, u linie bikin. Pro profesionály perfektní materiál, ne však příliš vhodný pro domácí podmínky. Práce s ním vyžaduje určitý cvik a zkušenost.
Teplý vosk umožňuje poměrně jednoduchou manipulaci i začátečníkům. Bývá proto doporučován k domácímu použití. V tom případě se ohřívá v tzv. mono ohřívači, vyrábějí se i vosky, které kze ohřát v mikrovlnné troubě. Nanáší se za pomoci roll-onu. Vytvořit jednolitou vrstvu tak není problém. Teplý vosk uvolní póry a chloupky se dají snadněji odstranit.
Salonům je teplý vosk dodáván v objemech vypočítaných pro speciální ohřívače. Nanáší se špachtlí a rovnoměrně se rozetře po kůži. U tohoto druhu nanášení se vyplatí jistý cvik. Vrstva musí mít stejnou sílu i při okrajích. Při neobratnosti by snadno mohlo dojít k potřísnění oděvu, přičemž odstranění vosku není úplně snadné. Tato metoda je dobře použitelná pro větší plochy – ruce, nohy nebo pánský hrudník. V případě linie bikin nebo tang se její přednosti mění v nevýhody – na těchto citlivých místech je práce s papírovými pásky velmi obtížná.
Název studený vosk je relativní, jde o materiál, který snadno taje už pouhým dotekem dlaní. To je velmi pohodlné, protože práce nevyžaduje žádná další speciální zařízení. Široká dostupnost i snadnost užití jsou samy o sobě doporučením k domácímu použití. Všechno je připraveno výrobcem: vosk je v přiměřené vrstvě nanesen na speciálním papíru. Ten stačí dobře zahřát mezi dlaněmi, aby lepkavá vrstva vosku změkla. Pak už jen sejmout ochrannou fólii a proužek přitisknout na vybrané místo. Je třeba ho důkladně uhladit a přitisknout, aby se chloupky v tenké vrstvě nepříliš teplého vosku dobře zachytily. Poté je třeba chvilku počkat, než se chloupky dobře zafixují a prudkým pohybem proti směru růstu chloupků proužek strhnout vodorovně podél kůže. Metoda je méně efektivní než horký nebo teplý vosk. Kůže se neuvolní teplem a chloupky se nezachytí tak pevně. Pro domácí účely to nevadí, při práci s klienty je však něco takového nepřípustné.