Móda hladké kůže, zbavené všeho porostu, stále trvá. Poptávka po nejrůznějších metodách odstraňujících nežádoucí chloupky narůstá. A tak přibývá nejenom salonů, ale také metod. Snad proto, že se toto odvětví tak rychle rozšiřuje, nastal poměrně značný zmatek v označování způsobů odstranění vlasového porostu. Stačí se podívat na internet i na nabídky kosmetických salonů, abychom si uvědomili, jaké zmatení pojmů v této oblasti nastalo. Přitom rozlišit co je co, je velmi jednoduché.
Základním rozdílem mezi epilací a depilací je způsob odstranění chloupků. Epilace odstraňuje chloupky včetně kořínku, přičemž je narušena vlasová cibulka – folikul. Podle přetrvání účinku můžeme epilaci rozdělit na dočasnou a trvalou. Při dočasné epilaci není každá vlasová cibulka poškozena natolik, aby se růst úplně zastavil. Zpomalí se však, zvláště opakováním procedury a některé chloupky už znovu nevyrostou. Efekt přetrvává 2-3 týdny až měsíc. Při trvalé epilaci se pracuje s laserem či elektrickou jehlou. Spolehlivě jsou zničeny všechny folikuly. Používá se rovněž pulzní světlo, které odstraní i světlejší chloupky – laser ničí jen ty tmavé. Podstatou je dlouhodobé odstranění porostu, s efektem přetrvávajícím 5-6 let. Jsou totiž spolehlivě zničeny všechny vlasové cibulky.
Depilace naproti tomu odstraňuje pouze viditelnou část chloupku na povrchu kůže, bez kořínku a bez zasažení folikulu. Její účinek je velmi krátkodobý, od hodin po 2-3 dny. Pak chloupky vyrůstají znovu.
Toto označení je třeba rozlišovat už s ohledem na metodu, která je při odstraňování porostu používána. Je například nesmyslné nabízet voskovou depilaci – vosk zasahuje i kořínky. Také cukrová pasta má epilační, nikoli depilační účinky. Depilačních účinků dosáhneme břitvou, žiletkou nebo depilačním krémem, pěnou či gelem.
Epilační metody zahrnují práci s voskem, cukrovou pastou, využívají nitě nebo pinzety, elektrické epilátory, laser, IPL (pulzní světlo) a elektrickou epilační jehlu.