Za vrchol přístrojové kosmetologie 21. století jsou pokládány procedury založené na působení laseru. Jejich účinek je analgetický, biostimulační a protizánětlivý. Aplikovány jsou s cílem omlazení kůže, eliminace jejích poškození a vad a dlouhodobého odstranění nežádoucího vlasového porostu v obličeji i na těle. Zlatým standardem mezi existujícími lasery je laser diodový. Spektrum indikací vhodných k jeho použití je velmi široké, poskytuje záruku viditelných výsledků a při dodržení bezpečnostních pravidel nepředstavuje jeho použití naprosto žádnou hrozbu pro lidské zdraví.
Současná kosmetologie používá čtyři základní typy laserů: rubínový, neodymový, alexandritový a diodový. Každý typ má určité zvláštnosti a technické danosti, kterého předurčují k použití při řešení konkrétního problému. Diodový laser představuje jeden z posledních typů a od ostatních se odlišuje vlnovou délkou. V průměru dosahuje 840 nm (celkový rozsah se pohybuje mezi 375 až 3330 nm).
Jeho působení je v kosmetických provozech využíváno při těchto procedurách:
Epilace
Diodový laser je nejčastěji používán právě při dlouhodobém odstraňování nežádoucího vlasového porostu. Laserový paprsek je zaměřen na pigment ve folikule. Pigmentem se teplo světelného paprsku dostává k vlasové cibulce rostoucího chloupku a zničí ji. Nejúčinnější je metoda u tmavých vlasů, slabší jsou výsledky u vlasů světlých, rezavých a šedých.
Odstraňování klasického a barevného tetování. Laser neúčinkuje stejně na všechny barevné odstíny. Dobře si poradí pouze s černou, modrou, tmavě hnědou, červenou a žlutou barvou.
Léčba vyrážek. Dioda o vlnové délce 1450 nm je využívána k léčbě akné, zanícených vřídků a vyrážek.
Redukce jizev a strií. Laser podněcuje tvorbu kolagenu a aktivuje proces buněčné obnovy. Poškozená kůže se vyhlazuje. Efekt je rychlý a výrazný.
Vyhlazování vrásek. Použití laseru je přípustné dokonce i v citlivé partii kolem očí. Princip jeho účinku spočívá v aktivaci tvorby kolagenu absorpcí světelného paprsku. Metoda je velmi vhodná u drobných a mělčích vrásek.
Reakce pokožky na působení světelného paprsku bývá bezprostředně po aplikaci mírně negativní, což je naprosto normální. Kůže může zarudnout, lehce otéci, být citlivá. Tyto příznaky však záhy vymizí a nevyžadují žádnou zvláštní péči. Pokud klienta znepokojují, doporučují se regenerující masti a gely i chladivé obklady.
Aplikace diodového laseru je možná, pokud nejsou přítomny kontraindikace:
Těhotenství a laktace
Onkologická onemocnění
Cukrovka
Komplikované virové infekce
Akutní projevy chronických onemocnění vnitřních orgánů
Poškození pokožky, benigní novotvary na ošetřované partii
Onemocnění srdce a cév
Intolerance světelného záření
Použití laseru není vhodné po slunění – v takovém případě se doporučuje aplikaci odložit o 2-3 týdny. Rovněž pokud byl v místě, které má být ošetřeno světelným paprskem, prováděn operativní zákrok, je třeba laserový zásah odložit, a to o tři měsíce.