Být dokonalá od hlavy až k patě je dar přírody, který zdaleka není dán každé ženě. Krása a mládí vyžadují péči, a to péči pravidelnou. Udržet pěkný vzhled pleti obličeje, krku a dekoltu, pokožky rukou, těla a dokonce i chodidel je možné za pomoci jednoduché a dostupné procedury – chemického peelingu. Jsou při ní využívány různé druhy kyselin, které v různé míře pronikají do kůže, ničí mrtvé buňky, provokují olupování a aktivují přirozený proces regenerace. Pro použití kyselin je tento druh peelingu někdy označován jako peeling kyselinový. Rozhodnutí o vhodnosti, stejně jako jeho provedení patří do rukou odborně školeného pracovníka, v případě středního a hlubokého peelingu lékařsky školeného pracovníka nebo lékaře dermatologa.
Existuje více kyselin, které se za tímto účelem používají. Každá z nich má své zvláštní vlastnosti, nicméně základní princip jejich působení je stejný: podle stupně koncentrace kyseliny dochází k popálení pokožky, na což buňky reagují produkcí růstových faktorů a aktivní sebeobnovou. Dochází k hojení, jehož délka závisí na hloubce peelingu. Je stimulována syntéza kolagenu, kůže se hydratuje a zpevňuje. Podle hloubky proniknutí chemické látky rozlišujeme chemický peeling povrchový, střední a hluboký. Obecně se pro účely chemického peelingu používají kyselina fytová, jablečná, citronová, dále kyselina mandlová, vinná, mléčná, glykolová i další. Hovoří se o AHA kyselinách nebo BHA kyselinách. Rozdíl spočívá v jejich rozpustnosti – skupina AHA se rozpouští ve vodě, kyseliny BHA v oleji.
Specifika použití jsou dána vlastnostmi těchto látek.
K povrchovému peelingu se používají kyseliny jemnější a ovocné, které povzbuzují celkový tonus kůže a jsou dobrou prevencí změn spojených se stárnutím kůže.
Kyselina fytová je přírodním antioxidantem. Chrání pleť před důsledky pronikání vnějších nečistot.
Mandlová kyselina je vynikajícím baktericidním prostředkem, zjemňuje a vyhlazuje póry a dobře regeneruje kůži poškozenou jizvami a strijemi. Je zároveň velmi jemná a vyhovuje i citlivější pleti.
Kyselina salicylová je výtečným prostředkem působení proti zmašťování kůže a výsevům pupínků a uhrů. Má protizánětlivé a zklidňující účinky. Tyto vlastnosti ji předurčují k nasazení proti akné a při růžovce.
Kyselina mléčná je používána především s cílem omlazení pleti a pokožky obličeje, krku i dekoltu. Nasazuje se při nedostatečné hydrataci kůže, zašedlé barvě a ochablosti obličeje. Výborně kůži zavodňuje, má schopnost v ní vodu udržet a dodává jí tím pružnost a patřičný torgur. Krom toho má aseptické účinky, kůži zbavuje toxinů a mírní zánětlivé procesy.
Kyselina retinová je jedním z retinoidů, neboli forem vitamínu A. Je to látka vysoce biologicky aktivní. Do kůže se snadno vstřebává a působí účinně proti tvorbě vrásek a vzniku tzv. stařeckých skvrn.
Kyselina glykolová proniká velmi dobře do kůže a zlepšuje její hydratační funkce. Je také velmi vhodná pro vnější očistu při přípravě na hluboký peeling a před jinými agresivními procedurami. Je rovněž účinná při zmírnění a odstranění nežádoucí pigmentace.
Kyselina vinná je vhodná pro citlivou kůži, zvyšuje její pevnost a pružnost.
Pro všechny uvedené prostředky platí, že jejich použití vylučuje následné vystavování pleti slunečnímu záření, zejména u skupiny AHA kyselin, nicméně to platí i pro aplikaci BHA kyselin. I po zhojení je třeba denně používat krém s vysokým ochranným faktorem. Tato skutečnost také určuje, že tento druh peelingu je vhodné provádět na podzim, v zimě nebo časně zjara, nikdy ne v letní sezóně.
Které problémy řeší chemický peeling:
Mimické vrásky
Snížený tonus a torgur pleti, první známky projevů ptózy obličeje
Pupínky, vyrážky
Strije a jizvy různého původu
Zvýšený mazotok nebo naopak suchost kůže
Zvlášť se ještě dotkneme chemického peelingu určeného k ošetřování chodidel. Může být aplikován v rámci pedikúry nebo jako samostatná procedura péče o nohy. Velmi vhodný je při zatvrdlé, silně ochozené a hrubé kůži na chodidlech. Obvykle je aplikován v podobě krému či emulze a nechává se působit 60-90 minut. Kromě účinných hydroxykyselin jsou součástí takového peelingu ještě výživné a zvláčňující látky. Kůže zjemní, změkne a při pravidelném opakování zmizí problémy prasklých pat a trhlinek.
Chemický peeling se vyznačuje poměrně rychlým účinkem. Jeho nevýhodou je agresivita, nutný proces hojení a relativně dlouhá rekonvalescence kůže. Podle stupně hloubky průniku účinné látky lze říci, že vymizení všech vedlejších důsledků této procedury včetně možného zčervenání kůže lze zejména u středního a hlubokého peelingu odhadnout až na jeden měsíc. Na druhou stranu tato metoda podněcuje proces vnitřní regenerace, novotvorby kolagenu a elastinu a zlepšení hydratace, který ještě poměrně dlouho přetrvává.