Soudobá kosmetika nabízí více metod boje s nadměrným porostem. Jak si však v tak široké nabídce vybrat ten optimální způsob?
Porovnání efektivity je dobré začít určením principu a záběru působení každé z porovnávaných procedur. Například základem fotoepilace je selektivní fototermolýza. Speciální xenonové výbojky produkují tak zvané intenzivní pulzní světlo, světelný paprsek, který je zaměřen na kořínky chloupků. V těch je obsaženo barvivo melanin, zodpovědné za sytost zbarvení vlasu. Melanin světlo pohlcuje a jeho tepelná energie kořínek ničí. Z uvedeného je zřejmé, že čím více melaninu, tím větší efekt působení paprsku. Proto má tato metoda nejlepší výsledky u tmavých vlasů. Přesto odstranění porostu pulzním světlem není trvalé, i když přetrvá dost dlouhou dobu. Výbojky jsou odstíněny speciálními filtry, aby byl zajištěn bezpečný účinek působení intenzivního pulzního světla. Ošetření je prováděno pomocí speciálního širšího nástavce, kdy zásah světelným paprskem neprobíhá bodově, ale po určitých úsecích, takže najednou je působeno na několik desítek chloupků.
Princip působení laserové epilace je v mnohém podobný předchozí metodě, světelný paprsek je však daleko silnější a výrazně fokusovaný. Opět se proměňuje v silné teplo, pohlcované melaninem, které během zlomku vteřiny zničí vlasovou cibulku. Protože melanin je v ní pouze když vlas roste, je třeba zákrok opakovat, protože ne všechny vlasy či chloupky rostou stejně. Účinky působení na vlasovou cibulku se poněkud liší podle druhu laseru:
Diodový laser skvěle odstraňuje měkké chloupky, likviduje a změkčuje ty tvrdé.
Alexandritový laser. Je používán speciálně k odstranění světlých a rezavých tenkých chloupků a také při vysoce citlivé pokožce.
Neodymový laser. Jednu ze složek jeho paprsku tvoří infračervené světlo; výborně se hodí k boji s tuhými a tmavými chloupky.
Rubínový laser. Používá se při tmavém porostu a světlé kůži a také k odstranění tetování.
Elektroepilace je metodou z oblasti elektrologie. Je to bodová metoda, což znamená působení na jeden každý chloupek zvlášť, nikoli tedy na určitý úsek kůže. Princip působení je zcela jiný než u výše uvedených způsobů. K trvalé a bezbolestné epilaci je využíván vysokofrekvenční proud s možnými třemi způsoby působení, podle citlivosti klienta, ošetřované části těla, hloubky kořínku, jeho velikosti a typu. Proud je soustředěn na špičce jehly epilačního přístroje a je zamířen přímo na vlasovou cibulku. Tu během nepatrného zlomku vteřiny zcela likviduje. Likvidace je trvalá. Ošetření může být prováděno i na nejcitlivějších částech těla a je bezbolestné. Klient může pocítit pouze lehké teplo, a to v kratičkém časovém úseku.
Cílem každé epilace je odstranění vlasového porostu. Výběr procedury závisí na typu kůže, barvě vlasů a žádoucí dlouhodobosti účinku procedury.