spot_img
Thursday, January 23, 2025

Poslední články

Odstraňování porostu pomocí fotoepilace.

Odstraňování nežádoucího porostu na tváři a těle za pomoci fotoepilace je jednou z nejmodernějších a nejúčinnějších metod.

Procedura používá hlavic či nástavců s xenonovými výbojkami, které produkují intenzivní pulzní světlo – IPL – širokospektrální světelný výboj. Světelný paprsek je zaměřen na problémovou oblast a ve vlasovém váčku se proměňuje v teplo, které je následně pohlceno barvivem melaninem. Chloupek je odstraněn včetně kořínku prostřednictvím tak zvané selektivní fototermolýzy – to znamená, že se zahřeje a poškodí vlas, nikoli okolní tkáň. IPL růst porostu redukuje, ale odstranění chloupků není trvalé.

Protože melanin je pouze v dorůstajících chloupcích, je třeba proceduru šestkrát až osmkrát opakovat. Stupeň redukce ochlupení a doba jejího trvání závisí na umístění na těle, na množství melaninu v porostu a také na světlosti či tmavosti pokožky. Fotoepilace je nejúčinnější u tmavého vlasového porostu v kombinaci se světlou pokožkou, u světlých, šedých nebo rezavých vlasů není úspěšná.

Proceduru mohou provádět různé přístroje, z nichž každý má svá specifika. Příprava k ošetření je jednoduchá a nevyžaduje žádnou zvláštní námahu. Čtyři týdny před procedurou už chloupky nevytrháváme pinzetou ani neodstraňujeme například voskovou depilací, ale pouze holíme. Stejnou dobu před procedurou je třeba vyhýbat se slunění a chránit se před sluncem krémem s co nejvyšším ochranným faktorem. Nedodržení těchto omezení se může vymstít nepěknou pigmentací po provedení zákroku anebo i vznikem popálených míst či puchýřů. Z těchto důvodů je lepší proceduru provádět mimo letní sezónu a nikdy na opálené kůži. Den před ošetřením se porost, který má být odstraněn, dohladka oholí. V den procedury provedeme běžnou hygienu a důkladné očištění pokožky v místě zákroku. Pokud jde o zásah na obličeji, krku nebo dekoltu, je třeba vyhnout se každému líčení.

Před samotnou procedurou je kůže ošetřena transparentním gelem. Gel vyrovná strukturu kůže, aby do ní mohla energie světelného impulzu co nejlépe pronikat. Zákrok je téměř bezbolestný, klient může cítit lehké štípání nebo teplo. Po celou dobu procedury je plocha aplikátoru stále ochlazována, takže kůže je před každým impulzem i během něj zchlazena. Celkově je zákrok velmi šetrný a jeho provedení bezpečné.

Po nanesení gelové směsi je zahájeno generování výbojů. Světelný paprsek ničí folikuly – zhruba po jednom až dvou týdnech pak takto poškozené chloupky vypadávají. Jak jsou z pokožky vytlačovány, může to krátkodobě vyvolat dojem, že znovu dorůstají, ovšem brzy se ukáže, že to byl klam.

Úplná kúra představuje 5 – 8 procedur s odstupem 30 až 60 dní. Konkrétnější schéma zákroků připravuje přímo na místě kosmetička podle rozsahu ošetřované plochy, typu porostu a kůže.

Po provedení zákroku je třeba důsledně se vyhýbat po dobu dvou týdnů slunci, nepoužívat saunu ani bazén. Při pobytu venku chráníme kůži krémem na opalování. Ošetřená místa nevystavujeme působení příliš teplé vody.

Po absolvování celé kúry chloupky nerostou šest měsíců až 5-7 let. Někomu už nevyrostou vůbec. Přetrvání zákroku je věc zcela individuální, závisí na pohlaví, respektive na hormonálním pozadí, barevném typu pleti i vlasů a dalších faktorech.

Fotoepilací je možné ošetřit celé tělo a stejně tak různé části obličeje (horní ret, brada, tváře atd.) Oblasti rozsáhlejší představují díky širokému nástavci méně detailní zákrok, protože najednou se dá zničit až několik desítek chloupků.

Před zahájením procedur je nejprve nutná konzultace s odborníkem.

Fotoepilace není vhodná pro těhotné ženy, osoby trpící epilepsii, při tetování, čerstvém opálení, pro osoby užívající léky na ředění krve anebo léky způsobující přecitlivělost na světlo, dále osoby s diabetem, herpesem a kožními reakcemi na světlo.

Poslední

spot_imgspot_img