Podstatou masáže je mechanické působení na kůži. Kosmetická masáž se soustřeďuje na pleť obličeje a pokožku dekoltu, na které má jednoznačně pozitivní účinek. Kladně však působí na celý organismus, psychicky uvolňuje a zbavuje stresu. V každém případě je masáž povzbuzením krevního oběhu a má uvolňující vliv na obličejové svaly. Aktivuje obnovu kožních buněk a povzbuzuje činnost lymfatického systému. Kosmetická masáž je doporučována jako nedílná součást celkové kosmetické péče o pleť obličeje a kůži dekoltu. Je jedním z nejúčinnějších způsobů o stárnoucí pleť, zpomaluje její ochabování, reguluje sekreci mazových žláz i projevy a tvorbu vrásek.
Druhy a způsoby provádění kosmetické masáže se s časem proměňují, objevují se nové techniky. K základním druhům patří kosmetická masáž dekoltu, klasická masáž (švédská), mikromasáž očního okolí zaměřená proti vráskám, váčkům a kruhům pod očima, Jacquetova masáž, která pleť prokrvuje a uvolňuje nadměrný maz a cytomasáž, posilující ochablou pleť. Pro výrazný regenerující účinek je velmi oblíbená masáž lávovými kameny. Liftingová masáž obličeje a dekoltu působí vyhlazujícím efektem.
Správně provedená kosmetická masáž napomáhá metabolismu buněk, čistí kůži, podporuje krevní mikrooběh a zásobování kůže kyslíkem a podporuje svalový tonus. Pravidelně prováděná kosmetická masáž obličeje a dekoltu umožňuje kromě jiných dosažení těchto výsledků:
◾zlepšení barevného tónu pleti v důsledku lepšího prokrvení
◾odplavování odpadních látek a rychlejší přísun živin
◾odplavování kyseliny mléčné a v důsledku toho snížení svalové únavy (zejména svaly krku)
◾jemná exfoliace (olupování), díky níž pleť získává jemnější vzhled
◾podpora elasticity a tonusu pleti, pleť je vláčná a pružná
◾uvolnění mazových a potních žláz
◾příznivé působení na veškerý nervový systém
◾urychlení metabolismu v kůži, které vede ke snížení vrstvy podkožního tuku
◾oddálení procesu stárnutí – předcházení vzniku vrásek, snížení jejich hloubky
◾obličej se zbavuje podkožní tekutiny a tuku způsobujících opuchlost a otoky
Před masáží musí být obličej dokonale odlíčen. Běžně masáž trvá 15 – 20 minut. Po dobu masáže klientka nemluví, má zavřené oči, obličejové svaly jsou uvolněné. Dotek dlaní a prstů kosmetičky je prakticky nepřetržitý, jemný i silnější, podle masírované oblasti, skládá se z jemných tahů, kroužkování, poštipování a poklepů, střídaných s mírným tlakem. Intenzita masáže je dána především věkem klientky či klienta. Záleží samozřejmě na typu pleti a jejím aktuálním stavu, stejně jako na struktuře obličeje. Tyto detaily, stejně jako dobu trvání a intenzitu masáže, určuje kosmetička. Velmi proto záleží na její zkušenosti a citu. Nikoli nadarmo je kosmetická masáž pokládána za jednu nejnáročnějších a nejzodpovědnějších kosmetických činností. Nemůže ji nahradit žádná přístrojová metoda.
Kosmetickou masáž někdy doprovázejí různé kosmetické masky. Čistí póry uvolněné masáží, změkčují a vyživují pleť a podporují tak celkový účinek masáže.
Také kosmetická masáž má svoje kontraindikace. Její provádění vylučují zánětlivá a hnisavá onemocnění kůže, ekzémy, vysoký krevní tlak, srdeční choroby, virová onemocnění jako jsou herpes nebo zánět spojivek a také stomatologické potíže.