Prohřívací masáže spojují účinek mechanického působení s teplem. Teplo mohou vyzařovat horké lávové kameny, horké mušle z ostrova Fidži nebo nahřátá rašelina, stejně jako může vznikat působením prohřívacích gelů, emulzí, olejů nebo krémů například s obsahem extraktu kapsaicinu nebo skořice. K tomuto působení se přidává mechanický účinek masážních hmatů způsobujících prokrvení povrchových vrstev kůže i podkoží, což rovněž vede k prohřátí. Tlak prstů nebo kamenů navíc zapojuje kromě místních účinků masáže i některé prvky masáže reflexní. Reflexní terapie vychází z prastarých metod čínské medicíny. Podle ní se na lidském těle nalézají nervová zakončení, z nichž každé má vztah k některému z vnitřních orgánů. Nejvíce reflexních bodů je na tělesných perifériích – na chodidlech, na dlaních či na ušních boltcích.
Toto komplexní spojení trojího účinku může působit na organismus nejenom relaxačně, ale i léčebně. Protože se teplem roztahují cévy, je tím proudění krve celkově povzbuzeno a prokrvuje a prohřívá se i bolestivá zóna. Uvolňují se stažené a ztuhlé svaly, prohřátí působí blahodárně na bolavé klouby i šlachy. Zkušený masér najde na ploskách nohou správné reflexní body, jejichž masírováním stimuluje funkci orgánu, který má potíže. Teplem uvolněné svalstvo umožňuje dokonalejší přenos účinků reflexní masáže k orgánu a tím posiluje vzdálený účinek masáže reflexního bodu.
Povzbuzen je také lymfatický oběh a tím i odvádění škodlivin z organismu. Krémy, oleje i gely obsahují výživné složky, které zásobují živinami kůži i podkoží, což se projeví na zlepšeném stavu pokožky – má lepší barvu, vyhlazují se jizvičky a jiné nepříjemné defekty včetně projevů celulitidy. Masáž má tedy kromě relaxačního a léčebného také kosmetický účinek.
Paleta působení prohřívacích masáží na lidský organismus je široká:
◾Blahodárně působí na nervovou soustavu včetně periferií – celkové uvolnění odstraňuje stres a úzkost, mírní bolesti hlavy a migrény.
◾Uvolňují svalstvo a zbavují ho únavy.
◾Podporují výměnné procesy a oběh krve i lymfy v organismu.
◾Zlepšují stav pokožky, usnadňují její čištění, zjemňují ji a probarvují. Zmírňují projevy celulitidy.
Pro klienta je prohřívací masáž nesmírně příjemná a uklidňující. Harmonizují se fyzické i psychické procesy, celkovou úlevu doprovází uvolňování endorfinů.
Potíže, které je možné mírnit a odstraňovat za pomoci prohřívacích masáží:
◾bolesti v kloubech, zádech a šíji, svalové napětí
◾stres, neklid, stavy úzkosti
◾trávicí problémy, zácpy
◾deprese, změny nálad
◾chronická únava
◾zadržování tekutin
◾nespavost
◾migrény
◾přejídání
◾celulitida
◾bolestivá stará zranění
Prohřívací masáže mají samozřejmě některé kontraindikace (například vysoký tlak, kardiovaskulární choroby, ale také těhotenství aj.) a před jejich podstoupením je vhodné poradit se se svým lékařem.