spot_img
Thursday, January 23, 2025

Poslední články

Druhy kosmetiky.

Co je to vlastně kosmetika? Pokud vynecháme místa péče o krásu a činnost s nimi spojenou, rovněž označované tímto slovem – lidé běžně „chodí na kosmetiku“ – znamená slovo kosmetika přípravky a prostředky, kterými lidé pečují o svoji kůži, nehty a vlasy, o rty a zuby, ať už kvůli důvodům hygienickým nebo kvůli udržování a pěstění krásy. Tedy různé krémy, emulze, gely, masky, vody či mléka, oleje, mýdla, vůně, laky a pasty… neskutečné množství, které lidé vymysleli, vyvinuli a vyrábějí, aby měli zdravý, přitažlivý vzhled a byli příjemní sobě i jiným.

Kosmetiku bychom mohli rozdělit podle různých hledisek. Podle účelu a konzumenta by to byla kosmetika vlasová, kosmetika na pleť a na tělo, kosmetika k hygieně ústní dutiny, kosmetika dekorativní, kosmetika pro ženy, pro děti i pro muže, kosmetika podle věku spotřebitele, kosmetika orientovaná na zákazníky určitých preferencí, jako je třeba kosmetika pro vegetariány anebo kosmetika veganská.

Z hlediska surovin používaných při výrobě kosmetiky bychom kosmetiku mohli dělit na běžnou kosmetiku komerční, kosmetiku přírodní (někdy prezentovanou jako organická), biokosmetiku a kosmetiku označovanou jako biodynamická. S přehledem největší skupinu tvoří produkty komerční kosmetiky. Patří sem všechny ty slavné a známé značky, s nimiž svá jména spojují modelky, filmové hvězdy i další celebrity, ale i značky méně známé, kterých bezmála denně vzniká obrovské množství, některé se uchytí, jiné zmizí, ale záhy je nahradí jiné. Trh s krásou je jedním z nejdynamičtějších trhů vůbec.

K výrobě krášlicích prostředků této největší skupiny kosmetických produktů se používá ohromné množství látek – v jednom výrobku jich může být několik desítek až několik set – z nichž většina jsou chemické látky například ropného původu. Nařízení Evropské unie přikazuje, že na obalu kosmetického výrobku (a to vnitřním i vnějším) musí být „nesmazatelně, čitelně a viditelně uveden seznam přísad, tedy všech látek nebo směsí látek záměrně použitých v kosmetickém výrobku během výrobního procesu“. To má velký význam pro citlivější jedince trpící různými alergiemi. Ne každému se ostatně musí zamlouvat aplikování chemie na tělo. Takoví lidé sáhnou spíše po kosmetice přírodní anebo biokosmetice. Přírodní kosmetika používá k výrobě přírodní suroviny, biokosmetika krom toho přímo vylučuje použití jakýchkoli umělých látek typu silikonů a navíc není testována na zvířatech. Tyto podmínky splňuje také kosmetika biodynamická, k tomu navíc však používá výhradně suroviny, při jejichž pěstování a sklizni byly zohledňovány přírodní pochody – postavení měsíce i hvězd, denní i roční doba (sklízí se v době, kdy obsah užitečných látek je nejvyšší) a uplatňovány nejšetrnější způsoby (např. ruční zpracování apod.), suroviny nebyly dopravovány z jiného kontinentu (to se týká i materiálů na výrobu obalů) a neobsahují žádné geneticky upravované plodiny. Je zjevné, že právě biokosmetika a biodynamická kosmetika budou vyhovovat vegetariánům a veganům.

Nařízení EU rovněž přikazuje, že kosmetické produkty nesmějí obsahovat žádné složky s léčivým účinkem podobným tomu, jaký mají léčiva. Nicméně se na trhu objevují kosmetické produkty určené k dennímu použití a obsahující látky, které přímo ovlivňují fyziologické procesy v lidské kůži, což může vyvolat i terapeutický efekt. Jsou tedy někde mezi kosmetikou a lékem. Pro takové výrobky navrhl americký dermatolog Albert M. Kligman označení kosmeceutikum. Jak uvádějí výrobci, mohou být kosmeceutika dobrou pomocí při léčbě některých dermatologických problémů.

Poslední

spot_imgspot_img