Profese vizážistů neboli make-up artistů bude vždycky žádaná. Jejich služby potřebují modelky i módní návrháři, fotografové, herci a různé celebrity, nevěsty, produkční reklamních agentur i manageři. Bez profesionálních vizážistů by nevznikaly sta a tisíce stránek módních magazínů a lifestylových časopisů, plakáty, kalendáře, obaly profilových cédéček a knih, ani fotografie na webových stránkách různých osobností.
Kde je poptávka, je i nabídka. A zájem tuto profesi vykonávat je veliký. Činnost vizážisty má hodně kreativní povahu a vyžaduje určité předpoklady. Má-li někdo o ni zájem, musí se samozřejmě učit. Což vlastně bude dělat stále.
Co potřebuje znát vizážista, který začíná? Není toho zrovna málo.
I když je zatím vizážistika volná živnost (obor činnosti č. 78, Poskytování služeb osobního charakteru a pro osobní hygienu) a začít znamená splnit jen základní podmínky pro podnikání, bez vizážistického kurzu se adept tohoto umění těžko obejde. Opravdu nestačí umět nalíčit sebe nebo kamarádku. A pokud bude chtít klientům poskytovat širší kosmetické služby v rámci kosmetické živnosti, bude muset prokázat odbornou způsobilost, jak to ukládá živnostenský zákon.
Postupy a metodiku vizážistické práce je třeba se učit od zkušených lektorů, od lidí s praxí. Existuje mnoho kurzů a mnoho institucí, které je nabízejí. Základní kurzy bývají týdenní, desetidenní i delší. O jejich absolvování vydávají pořadatelé certifikát.
Co se budoucí vizážista na kurzu naučí? Od základního přehledu pomůcek, nezbytných hygienických zásad a seznámení se základními typy pleti a jejího čištění se přechází ke speciálním znalostem. Kurz ho seznámí s technikami nanášení líčidel, typy líčení, korekčními technikami, s postupy při modelování a konturování obličeje. Prezentovány a vysvětlovány jsou druhy make-upů a jejich použití za různých teplotních i světelných podmínek i různé speciality, jako je líčení na focení, před kameru anebo na jeviště.
Je toho daleko více. Krom jiného se adept dozví, že líčení je služba, kterou musí poskytovat s úsměvem a být při ní klientovi příjemný. Že musí umět klientům také poradit. Kvalitní kurz obsáhne základní vědomostní výbavu, kterou musí vizážista mít a poskytne mu možnost vyzkoušet si naučené znalosti v praxi. Navíc ho obeznámí se základy marketingu a schopností najít si klienty. Nestačí totiž si umění vizážisty osvojit, ještě je třeba umět ho prodat.
Představa, že po absolvování kurzu začne vizážista pracovat a svou prací se hned uživí, je více než naivní. Musí aktivně hledat možnosti uplatnění svých dovedností a přitom je stále zdokonalovat v praxi. Jak říkají odborníci, musí se „vylíčit“ nebo také „vymalovat“.
Součástí výuky bývá i základní přehled o kosmetických produktech, které vizážista do začátku nezbytně potřebuje.
Z výše řečeného je zřejmé, že je třeba zajímat se o to, jakou reputaci má pořádající instituce – kosmetické studio, salon krásy aj. i jakou práci má za sebou lektor, který bude výuku provádět. A navíc – že začínající vizážista musí být aktivní, pohybovat se v oboru, aby neztratil přehled, aby nacházel příležitosti a aby navazoval kontakty. Protože díky nim může získávat klienty.