Většina žen se občas rozhoduje pro radikální proměnu zevnějšku. A ta nejčastěji začíná novým účesem. Základem pěkného účesu je samozřejmě dokonalý zástřih. Při jeho výběru je třeba vycházet z tvaru a hlavních rysů obličeje. Vhodně vybraný střih zdůrazní to půvabné, decentně potlačí, co se nám nezamlouvá a dokáže ubrat i pár let.
Nejste si jistá, jaký tvar obličeje vlastně máte? Sčešte nebo stáhněte gumičkou všechny vlasy dozadu. Postavte se před zrcadlo a přímo na jeho plochu si můžete obrys svého obličeje snadno obkreslit. Rozlišují se obvykle čtyři základní tvary – oválný, kulatý, hranatý a trojúhelníkový.
Oválný obličej.
Oválnému obličeji sluší v podstatě každý účes, proto je obecně pokládán za ideál. Při úpravě účesu u dalších tří tvarů se kadeřnice obvykle pomocí střihu snaží tomuto ideálnímu tvaru přiblížit. Ovšem faktorů, podle kterých se vybírá tvar účesu, je víc. Například délka krku nebo šíře ramen. U oválného obličeje se může stát, že dlouhé vlasy mu dodají přílišnou délku, takže působí protáhle. Za ideální se pokládá nějakých 10-15 cm pod ramena.
Kulatý obličej.
Ke zmírnění kulatého tvaru a někdy i příliš širokých lícních kostí jsou obecně doporučovány střihy, jejichž obrys se rozšiřuje od uší směrem vzhůru, což opticky tvář prodlouží. Zcela nevhodné je, aby střih kopíroval tvar obličeje. Naopak příznivě působí pěšinka na straně, vlasy po stranách hodně sestříhané a prostříhávané do špiček, aby se zmenšila jejich celková hmota, asymetrická pěšinka a delší patka – pokud máte delší krk, může tento typ účesu být i delší, až po ramena. Bohatší a také vyšší by vždycky měla být horní část účesu. Také pramínky vykukující pod ušima obličej opticky protáhnou.
Hranatý obličej.
Hranatý obličej s těžkou spodní čelistí a masivním čelem také vhodně upravují asymetrické účesy, zejména však měkké kontury – vlasy zvlněné kolem obličeje jeho tvar výrazně změkčí. Naopak vlasy kolem obličeje splývající ještě zdůrazní jeho hrany, proto jsou zcela nevhodné. Ideální jsou roztřepené střihy typu pixie. Jejich lehce rozcuchaná ofina i celkový obrys hrany velmi dobře skryjí. Účes může být hladký, kolem obličeje sestříhaný do měkké kontury, nebo naopak kudrnatý, krátce sestříhaný. Kudrny výborně maskují hranatost obličejových linií.
Trojúhelníkový obličej.
Tento typ je někdy označován také jako srdcovitý nebo srdčitý tvar. V tomto případě musí střih dodat proporcím obličeje rovnováhu – vyrovnat lícní kosti nepoměrně široké k úzké bradě. Úzkou bradu skvěle doplní vlasy pod ušima, na úrovni čelisti, kde by také mělo být těžiště účesu. Velmi vhodná je hodně dlouhá patka, která pomůže zakrýt čelo. Hodí se i nepříliš široké kotlety před ušima.
Samozřejmě, že jsou i další tvarové typy, které je někdy vhodné poněkud potlačit pomocí účesu. Obličej spíše protáhlý, s vysokým čelem a delší bradou do špičky například vyžaduje střihy, které ho opticky zkrátí. Hodí se hustá ofina v délce až těsně nad obočí. Hleďte co nejvíc potlačit svislé rovné linie – vlnité kadeře a provzdušněné účesy obličej zkrátí. Nosit můžete všechny délky vlasů, při krátkém střihu je však třeba vlasy tvarovat do stran. Cílem je obličej opticky rozšířit, dodat mu na objemu a zdůraznit tváře.
Při výrazně dlouhém krku je lepší vyhnout se vyloženě krátkým účesům, vlasy by měly krk zakrýt. Naopak při krátkém krku budou vlasy zastříhané nakrátko a krk odhalující velmi vhodné. Zploštělý zátylek šikovně zamaskují nadýchané, bohaté účesy, ale máte-li malá ústa, není bohatá úprava vlasů vhodná. Připadá-li vám váš nos příliš ohrnutý, pomůže ho znevýraznit vhodný účes s vlasy sčesanými nahoru. Jsou-li oči posazeny příliš blízko k sobě, jsou vhodné nadýchané, vzhůru vyčesávané vlasy s pramínky spuštěnými podél tváří.