Kadeřnické řemeslo se neustále rozvíjí a zdokonaluje. Zdokonalují se také nástroje, které mistři kadeřnického řemesla používají. V začátcích své profesionální činnosti musí mít novopečený kadeřník či kadeřnice minimální soupravu nástrojů, s nimiž může začít. Co mezi ně patří?
1.Tři druhy hřebenů, z nichž každý má své specifické určení.
Hřeben s dlouhou tenkou rukojetí a jemnými hustými zuby
Tento hřeben je základní pomůckou, protože se s ním šikovně rozdělují jednotlivé prameny vlasů. Vyrábějí se plastové i kovové. Výhodné je mít obojí. Kovovým hřebenem se snadno tupíruje, nehodí se však pro chemické barvení nebo trvalou, protože kov s přípravky potřebnými k jejich provedení reaguje. Pokročilost technologií výroby kadeřnických pomůcek dokládá existence karbonových hřebenů, které jsou antistatické a antibakteriální nebo ionizačních, určené na suché poletující vlasy.
Hřeben na střihy do ztracena
Hřeben má zuby dvojí hustoty. Na jedné části jsou husté, na druhé řídké. Celková délka hřebene je asi 20 cm. Je užší a má úzký lem.
Hřeben s dlouhými a řídkými zuby
Díky dlouhým zubům a velkým mezerám je skvělý na rozčesávání dlouhých, vlnitých nebo kudrnatých vlasů a také vlasů s porušenou strukturou. Dobře se s ním rozčesávají vlasy po trvalé.
Kartáče
Kulaté kartáče se používají při tvarování vlasů za pomoci fénu. Dobře zvedají vlasy od kořínků a podtáčejí konce. Mají různý průměr.
Skeletový kartáč – plochý, někdy zahnutý kartáč s průřezy. Používá se rovněž pro práci s fénem. Velmi lehce nadzvedává vlasy od kořínků. Díky průřezům prochází horký vzduch kartáčem.
Masážní kartáč – dodává vlasům načechraný vzhled. Masážní kartáče na vlasy masírují pokožku hlavy. Výhodné jsou kartáče s kovovými štětinami, které dobře dezinfikují. Gumová podložka musí být měkká a konce štětin upraveny dohladka.
2. Kadeřnické nůžky jsou hlavním kadeřnickým nástrojem.
Obyčejné kadeřnické nůžky. Pozornost věnujte kvalitě – musejí být vyrobeny z kvalitní oceli a být ostře nabroušené. Ideální jsou nůžky s plochým šroubem, zapuštěným do jejich těla. Chod nůžek by se měl dát nastavit otočnou maticí.
Efilační nůžky mají zoubky umožňující nestejnoměrný zástřih vlasů. Délka nestejných vlasových konečků záleží na velikosti zoubků na nůžkách. Pro práci jsou velmi šikovné oboustranné efilační nůžky.
Vyrábějí se také nůžky pro leváky.
3. Sponky a pinetky jsou zapotřebí k fixaci vlasů, které by při provádění střihu nebo účesu momentálně překážely. Mohou být plastové nebo kovové, hladké nebo s postranními zoubky, které při secvaknutí zapadnou do sebe.
4. Fén. Nezbytný při česání a tvarování vlasů, kterým přidává objem. K práci je nejpohodlnější fén, jehož tvar připomíná pistoli.
5. Nástroje k natáčení pramenů – kulmy. Kulma může mít různý průměr i vzhled. Může jít o nástroj s hladkým povrchem a bočním uzávěrem k uchycení a natáčení vlasů jakékoli délky, může však mít plastové hroty připomínající štětiny kartáče, osazené po celé ploše. Takový kulmokartáč umožňuje vytváření zvláště bohatých vln. Nabízeny jsou rovněž kulmokartáče s výkyvnou pracovní plochou.
6. Rozprašovač. Je určen k vlhčení vlasů během stříhání
7. Strojek na stříhání vlasů. Patří k němu výměnné nástavce umožňující stříhání a konturování vlasů.
Po práci je třeba každý nástroj dezinfikovat. Stejně tak musí kadeřník dezinfikovat všechny pracovní plochy. Používají se prostředky plošné dezinfekce, přípravky k dekontaminaci nástrojů, k dezinfekci kůže i k hygieně rukou.