spot_img
Thursday, January 23, 2025

Poslední články

Jaký kartáč na vlasy vybrat.

Péče o vlasy se bez kartáče neobejde. Vhodně použitý kartáč umí vlasům dodat objem, lesk a vitalitu. Hodně ovšem záleží na výběru. Nevhodný kartáč může vlasy pořádně poškodit. Seznámíme vás s tím hlavním, co je u kartáčů třeba znát.

Tvar kartáče a materiál štětin určují jeho použití. Používají se:

Kančí štětiny. Kvalitní kartáče jsou osazeny pravými kančími štětinami. Ty lehce masírují vlasovou pokožku, podporují tím oběh krve a živin a zároveň produkci vlasového mazu. Přírodní štětiny vlasy jemně rozčesávají a zároveň rovnoměrně po vlasovém vláknu rozptylují maz. Vlasy jsou po celé délce lesklé a hebké. Kančí štětiny jsou vhodné na vlasy zvláště jemné, na dětské vlásky a na vlasy prodloužené, které vyžadují šetrnou péči. Přírodní štětiny brání elektrizování vlasů.

Nylonové, plastové a gumové štětiny. Štětiny z těchto materiálů se vyrábějí s různou měkkostí a pružností. Čím jsou štětiny tužší a hustší, tím lepší kontrolu kartáčování kartáč umožňuje.

Dikobraz se říká kombinaci kančích a nylonových štětin. Takový typ kartáče je vhodný pro husté a jemné vlasy, jestliže se kartáčem pouze s kančími štětinami dají špatně učesat. Kombinovaný kartáč je tvrdší a účes lépe tvaruje.

Kovové štětiny. I přesto, že některé kovové štětiny jsou zakončeny gumovou špičkou, jsou příliš tvrdé, a proto se hodí pouze na paruky.

Tvary kartáče můžeme rozdělit na kulaté a ploché (pádlové) a dále na uzavřené a tunelové. Uzavřené kartáče jsou ty, kde štětiny vycházejí přímo z těla kartáče. Tunelové kartáče mají mezi jednotlivými řadami štětin otvory – tunely.

Ploché uzavřené kartáče. Štětiny jsou zasazeny do pružné podušky zmírňující tlak štětin na vlasy. Tyto kartáče se vyrábějí v obdélníkovém nebo oválném tvaru. Velikost kartáče předurčuje jeho použití. Malé kartáče jsou kompaktní, vhodné spíše k příležitostnému rozčesávání vlasů. Velké kartáče umožňují důkladné a snadné rozčesávání. Čím je kartáč větší, tím lépe a šetrněji se vlasy rozčesávají. Ploché uzavřené kartáče jsou vhodné k rozčesávání zacuchaných vlasů, k jejich tvarování se příliš nehodí. Zato však dovedou vlasy krásně uhladit a urovnat. V této kategorie existuje také velmi úzký kartáč, vhodný k tupírování vlasů a umožňující dosažení velkého objemu od kořínků.

Ploché tunelové kartáče. Tunelové kartáče poznáme podle otvorů mezi jednotlivými řadami štětin. Hodí se k rozčesávání vlasů během vysoušení fénem. Otvory umožňují cirkulaci horkého vzduchu, což vysoušení urychluje. Tento kartáč zamezuje zkrepatění vlasů při vysoušení a pomáhá pomáhá v nich uchovat přirozenou vlhkost. Ploché tunelové kartáče se hodí hlavně pro krátké vlasy.

Kulaté kartáče. Nejčastěji jsou tunelové. Bývají označovány jako „termo“ kartáče. Mají různý průměr, nejmenší cca 13 mm, největší až 65 mm. Jsou určeny k tvarování vlasů. Pomocí kulatého kartáče se dají vytvarovat měkké a dlouhé lokny, stejně jako perfektně urovnané účesy. Hodí se pro rovné vlasy – čím delší vlasy máme, tím větší průměr by měl kartáč mít. Kulatým kartáčem se dají uhladit i vlasy lehce vlnité nebo se sklonem ke krepatění. Musí se však důkladně vysušit a pečlivě při sušení napínat a natáčet na kartáč.

Je důležité všímat si, z jakého materiálu je vyrobeno jádro tohoto kartáče. Plastová jádra jen omezeně absorbují teplo a možnost tvorby požadovaného tvaru účesu je tím omezena. Lepší tepelné vlastnosti mají jádra kovová, nejlepší pak jádra keramická. Keramické kartáče navíc působí antibakteriálně a antistaticky a zabraňují zkrepatění vlasů. Nevýhodou je nízká odolnost proti nárazům.

Tangle Teezer. Tyto kartáče zaznamenávají v posledních letech velký boom. Jsou to plastové kartáče konkávního tvaru, které díky unikátnímu postavení a délce štětin zajišťují bezbolestné a snadné rozčesání vlasů za mokra i za sucha.

Poslední

spot_imgspot_img