spot_img
Thursday, January 23, 2025

Poslední články

Péče o mastné vlasy.

Mastné vlasy působí zanedbaně a ženy je považují za vadu na kráse. Na vlasech, stejně jako na vlasové pokožce, je viditelná vrstvička mazu. Jde o výsledek činnosti vlasových kořínků, které mají mazové žlázky vylučující kožní maz. Běžně tento tuk vlasům prospívá, udržuje je zdravé a hladké, brání přesušení a lámání a chrání vlasovou pokožku. Pokud dojde k nerovnováze a nadměrné produkci mazu, nastává problém.

Příčinami nadměrné produkce kožního mazu mohou být dědičnost, špatné stravovací návyky, některé léky či nesprávná péče o vlasy. Intenzita produkce mazu je velmi individuální záležitost, může kolísat podle ročního období, podle hladiny hormonů nebo účinkem stresu. Rozšířené přesvědčení, že časté doteky hlavy podporují produkci kožního mazu, je mylné. Dotyky pouze podporují šíření mazu z pokožky hlavy na vlasy, které tak mohou působit mastně dříve, než je obvyklé.

Někdy jsou vlasy zatíženy nevhodnou kosmetikou a mohou vypadat jako mastné, ačkoli v tomto ohledu jsou v pořádku. Je třeba dobře si hlídat přípravky, které používáme. Například kosmetika na olejové bázi může vést ke vzniku efektu mastných a zplihlých vlasů. Při problémech s nadměrným zmaštěním je vhodné vyvarovat se také produktů obsahujících silikony.

Mytí vlasů příliš teplou až horkou vodou tukové žlázy stimuluje. Teplota vody při mytí vlasů má být co nejblíže tělesné teplotě nebo ještě o něco chladnější a v závěru úplně studená.

Zabraňte kontaktu kondicionérů, balzámů a masek na vlasy s vlasovou pokožkou. Tyto přípravky jsou určeny do délek a na konečky vlasů.

Jde-li o vážnější případ, pomůže dermatolog. Ve většině případů však postačí použití speciálních přípravků vlasové péče, které dokáží vyváženou produkci kožního mazu obnovit.

Produkci kožního mazu regulují a pokožku hlavy zklidňují mořské řasy a také některé bylinky, například přeslička, rozmarýn, podběl, kopřiva žahavka, heřmánek a šalvěj. Také lékařský dehet vylučování kožního mazu reguluje. Existují šampony obsahující látky velmi jemné k vlasové pokožce, které podporují zachování vyrovnané tvorby kožního mazu.

Problémem často používaných suchých šamponů, které dobře absorbují mastnotu z povrchu vlasů a navracejí vlasům přirozenou texturu, je, že na pokožce vytvářejí bariéru zabraňující činnosti mazových žlázek a vlasových folikulů. Suchý šampón se tedy nesmí dostat ke kořínkům vlasů.

U mastných vlasů je obvykle doporučováno spíše mytí s dvoudenním intervalem. Každá aplikace vhodného šamponu odstraňuje kožní maz a pokud šampon do pokožky hlavy vmasírujete, je účinek vyšší. Zároveň však může dojít ke stimulaci tvorby mazu. Je třeba sledovat reakci vlasů na mytí. Opatrnost je třeba při pročesávání, které maz roznáší po délce vlasů a může dráždit pokožku hlavy.

Při problémech s mastnými vlasy se vyhýbejte horké vodě, častému a horkému fénování, utaženým účesům a těsným pokrývkám hlavy a také šamponům krémové konzistence. Zkuste občas na pokožku hlavy aplikovat jílovou masku. Vlasy je mýt nejlépe ráno, protože během noci produkce mazu kulminuje.

Poslední

spot_imgspot_img