Natáčky doprovázejí ženy už po dlouhý čas. Vždyť na papiloty, papírové natáčky, si dámy natáčely vlasy už v polovině 17. století. I v dnešní době fénů, kulatých kartáčů, kulem a žehliček na vlasy zůstávají natáčky pomůckou vyhledávanou při úpravě vlasů rovných i přírodně zvlněných. Jedny ženy touží po loknách, jiné pomocí natáček ukázňují své neposedné kudrny. Společné jim bývá to, že nechtějí vlasy vystavovat horkému vzduchu fénu. Natáčky jsou k vlasům velmi šetrné, daleko šetrnější než výše jmenované metody. A i když úprava vlasů do natáček vyžaduje delší čas, výsledek také delší čas vydrží.
I natáčky prošly svým vývojem. Od primitivních papírků se vyvíjely k natáčkám železným, které se na vlasech fixovaly pinetkou – a vyrábějí se i dnes, dřevěným, které jsou až do dneška nepostradatelné při trvalení vlasů – k vlasům se připevňují gumičkou – a k současné rozmanité nabídce natáček, které se liší provedením podle účelu. V nabídce tak nalezneme natáčky samodržící, molitanové, varné se sponou i bez, nahřívací elektrické, ohebné, plastové, spirálové, papiloty a dokonce i natáčky označované jako magické. Povíme si o nich trochu podrobněji.
Samodržící natáčky – suchý zip obaluje plastovou konstrukci o průměru 15-64 mm. Pramen vlasů je fixován suchým zipem. Síťová konstrukce usnadňuje sušení. Různé průměry umožňují vytváření drobných prstýnkových loken i velké vlny.
Molitanové natáčky – vybavené jsou plastovou sponou. Průměr obvykle od 15 mm až po 35 mm. Jsou velmi měkké, k vlasům i hlavě šetrné. Dá se na nich dokonce i spát. Tvar lokny či vlny se tím však může deformovat.
Varné natáčky – z odolného plastu, který umožňuje zahřátí ve vařící vodě. Vlasy se navinují na horké natáčky a přichytí plastovou sponou. Průměr nenabízí mnoho variant. Používají se k natáčení suchých vlasů.
Natáčky nahřívací elektrické – zdrojem nahřátí natáček je elektřina. Povrch bývá i keramický. Na tyto natáčky se natáčejí suché vlasy.
Ohebné natáčky – nejsou nic jiného, než ty staré známé papiloty, pouze v plastovém provedení. Jsou z molitanu, uvnitř je ohebný drátek umožňující tvarování natáčky a přichycení pramene vlasů. Průměr bývá od 10 do 19 mm, dlouhé jsou až 25 cm.
Plastové natáčky – pod tímto názvem se skrývají jednak natáčky určené k trvalení vlasů, kopírující tvarem i uchytávací gumičkou ty tradiční dřevěné, jednak natáčky ve formě lehce projmutých válečků tvořených žebrovou nebo síťovou konstrukcí s nasazovací sponou.
Spirálové natáčky – označované také jako magické. Jsou to pružné plastové natáčky, do jejichž dutiny se pramen vlasů vtáhne háčkem. Natáčka se sama smrští do kudrnatého tvaru a vlasy v ní uschnou. Některé spirálové natáčky mají uvnitř vytahovací štětinky, díky kterým vlasy schnou ještě rychleji. Aby se vlasy nezcuchávaly, jsou spirálky opatřeny síťkou.
V úvodu vzpomínané kovové natáčky, dnes označované jako retro, jsou relativně často používány v kadeřnických salonech, kde se k sušení vlasů používá velká helma. Při běžném použití v domácnosti mějte na paměti, že z jemných a tenčích vlasů tento typ sklouzává, i když je jištěn kuličkou na gumičce.
Natáčkami lze vlasům dodat objem i vykouzlit půvabné lokny. Důležitý je při tom výběr natáček a správné natočení. Více druhů znamená více možností účesu. Můžete vybírat z průměrů 5-60 mm. Tím je dáno, zda budete mít drobné kudrnky anebo volné, krásně splývající vlny.
Natáčky vlasy ušetří tepelného šoku a přesušování, uživatelka je však musí používat s citem a trpělivostí, aby vlasy nepoškodila mechanicky. Uveďme některá pravidla při používání natáček.
S výjimkou varných a elektricky vyhřívaných natáček natáčíme vždycky vlhké vlasy. To znamená nikoli hned po umytí, ale vlasy lehce prosušené. Jinak na natáčce nedoschnou, účes nebude držet a vlasům zbytečně dlouhá vlhkost neudělá dobře.
Prameny na natáčce utahujeme docela natěsno, ale konečky ponecháme volnější. Natáčíme nejprve směrem od čela k zátylku a poté vlasy po stranách. Natáčené prameny musejí být užší než je délka natáčky, aby vlasy nesklouzávaly. Při sundávání pramen opatrně odvíjíme od konce, za natáčku netaháme. Vlasy potom jenom lehce pročísneme prsty a necháme odpočinout. Pak teprve upravujeme do účesu.
Před natáčením na natáčky se suchým zipem je dobré vetřít do vlasů sprej pro vlnité vlasy, zatímco u ostatních typů přestříkneme už natočené vlasy lakem na vlnité vlasy. Teprve po definitivní úpravě účesu pak fixujeme běžně používaným lakem.