spot_img
Thursday, January 23, 2025

Poslední články

Profesionální, nebo běžná barva na vlasy?

Slovo „profesionální“ v označení barev na vlasy znamená především to, že patří do rukou profesionálů. Kvalita a chemické složení běžných barev jsou v podstatě totožné s těmi profesionálními a princip jejich působení na vlasy je stejný.

Proč potom odborníci doporučují dávat přednost profesionálnímu barvení, ačkoli je dražší a vytrhne nás z pohodlí domova? A proč vlasy, které opakovaně barví odborník, mají záruku nejenom dlouhodobé krásné barvy a lesku, ale také zdraví?

Výrobci barev na vlasy k domácímu použití nevědí nic o finálním uživateli svého výrobku. Přesněji – je jim známo, že půjde o ženu či o muže, kteří touží změnit barvu vlasů a stát se blondýnkou či blondýnem, brunetou či brunetem. Například. Ovšem výrobci barev nevědí nic o výchozím barevném odstínu uživatele, neznají stav jeho vlasů a jejich obecnou kondici – vlasy tenké nebo silné, porézní, třepící se, s šedinami… To všechno jsou charakteristiky, jejichž rozmanitost v celém rozsahu masová výroba prostě postihnout nemůže. Přesto se výrobci snaží zahrnout do každého produktu těchto charakteristik co nejvíce. V důsledku toho se vám do rukou dostává výrobek zprůměrovaného složení, který počítá se širším typovým rozsahem barvených vlasů.

Naproti tomu profesionálové především zhodnotí kvalitu vlasů a podle ní namíchají vhodný odstín. Profesionální barvy neobsahují amoniak. Tento toxický prvek se však v běžně dostupných barvách pro domácí barvení objevuje v podobě zásaditého roztoku – čpavku. Všechny běžné barvy k barvení v domácích podmínkách obsahují také tubu s vyvíječem (neboli aktivační emulzí, oxidantem, aktivátorem, peroxidem, developerem – názvy jsou různé, obsah týž). Právě on barvu aktivuje – teprve po smíchání s vyvíječem má barva barvící účinky. Jen vyvíječ umožňuje zesvětlování vlasů a také on určuje intenzitu barvy. Díky jeho krémové konzistenci barva rovněž nekape a nestéká. Jenomže v balení barvy z drogerie obvykle dostáváte vyvíječ silnější koncentrace, protože výrobce potřebuje zaručit, že směs spolehlivě obarví třeba i prošedivělé vlasy. Obvykle je tedy koncentrace 9% i 12%. Ta zaručí, že barva „chytne“ prakticky každému, většinou i v tom odstínu, jak si přál. Ovšem ne každé vlasy tohle unesou, zvláště pokud se barvení opakuje.

Profesionální barvení je k vlasům šetrnější. A není to jenom ve složení barvy. Profesionální barvy jsou baleny zvlášť a vyvíječe také zvlášť, přičemž jsou to vyvíječe různé koncentrace – 3, 6, 9 a 12 procent. Odborník v kadeřnickém salonu volí sílu vyvíječe podle druhu barvy, požadovaného stupně zesvětlení/ztmavení, podle typu vlasů a také podle kvality vlasů. Slabší koncentrace nezatěžuje vlasy takovým způsobem, jako koncentrace silnější.

A nejde jenom o vyvíječ. Barvy prodávané v drogeriích mívají různé názvy, které kromě udání odstínu mají zákazníka lákat svým obsahem. Takže třeba narazíte nejen na prostou čokoládu, ale na čokoládu hořkou, ledovou a dokonce i sametovou… Každý takto pojmenovaný odstín má rovněž své číslo. To je však platné pouze u toho kterého výrobce a zdaleka se jím nemůžete řídit u výrobce jiného. Profesionální kadeřnické barvy jsou označeny pouze tím číselným kódem. Pokud je doplněn slovy, pak je to suché pojmenování barvy a odstínu. Nekoná se žádná čokoládově sametová poezie.

Číselný kód vychází ze stupnice deseti přírodních barev. To jsou základní neutrální barevné odstíny. Z nich umí profesionál přimícháním různých pigmentů vytvořit jakýkoli odstín. Výrobci profesionálních barev prodávají nejenom už hotové směsi, ale také samostatné pigmenty. Těmi kadeřník může zdůraznit podtón barvy nebo být tvůrčí a namíchat úplně nový odstín. To není s barvami pro domácí barvení dost dobře možné a po pravdě řečeno, kdo bez profesionální přípravy a praxe by to dokázal?

V obchodě můžete najít produkty, které vám budou vyhovovat. Ale profesionál má za sebou praxi a školení a pozná, jaký produkt má pro který výsledek zvolit. Neplatí to jen pro barvy, ale také pro péči o vlasy. Zákazník si sice na krabičce s barvou přečte, že se hodí třeba pro suché vlasy, jenomže kadeřník s přípravky pracuje denně a ví, co je možné zkombinovat a co nikoli. Pozná, zda vlasy potřebují vyživit zevnitř nebo zvenčí. Bez profesionální diagnostiky vlasu se to zjistit nedá.

Barvení v salonu je tedy sice dražší, ale ve výsledku se vyplatí. Profesionální barva, profesionální znalosti a dovednosti znamenají pro vlasy šetrnější přístup. Samozřejmě je pak třeba se o barvené vlasy také správně starat, především používat přípravky na barvené vlasy určené. Pak máte jistotu, že profi barva vydrží mnohem déle než barva pro domácí barvení.

Poslední

spot_imgspot_img