Cvičná hlava není určena pouze začátečníkům, kteří si na ní procvičují základní kadeřnické úkony. Se cvičnou hlavou pracují i zkušení profesionálové, kteří na ní zkušebně rozvíjejí různé kreace, které potom uplatní na zákaznicích. Například slavnostní účesy. Na cvičné hlavě s pravými vlasy si mohou vyzkoušet, jak pokládat vlasy, jak je sepnout a ozdobit. Vypracování složitějšího účesu je potom snazší. Cvičná hlava je, pro někoho možná překvapivě, rovněž vítaným dárkem pro děti, které si s ní rády hrají a kdo ví, zda řadu z nich tahle hra na paní kadeřnici později neovlivní při výběru povolání.
Vítanou pomůckou je cvičná hlava také pro kosmetičky, které začínají s prodlužováním řas – vyrábějí se totiž i speciální gumové hlavy určené právě k tomuto účelu, případně i k nácviku permanentního make-upu. Stejně jako pánské hlavy nejenom s vlasy, ale také s vousy, aby se na nich dal cvičit zástřih a úprava knírů, bradek, kotlet či plnovousů.
Cvičné hlavy se vyrábějí s vlasy umělými, pravými nebo tzv. proteinovými.
Vlasy umělé, vyráběné ze syntetických vláken, jsou levnější než pravé vlasy. Jejich nevýhodou je však skutečnost, že se snadno deformují, a proto je jejich životnost kratší. Při práci jsou umělé vlasy méně poddajné, snadněji poletují a zacuchávají se. Krom toho je nelze jakkoli teplotně upravovat, takže třeba použití kulmy nebo žehličky je vyloučeno. Hodí se proto především k nácviku střihu, některé druhy i k barvení, melírování, odbarvování a trvalení – záleží na tom, z jakého vlákna vlasy jsou. O vhodnosti podobných procedur informuje výrobce. Vzhled umělých vlasů je velmi odlišný od vlasů pravých. Liší se i na dotek. Zpravidla jsou nepřirozeně hladké a také jejich lesk působí nepřirozeně.
Horkou cestou se dají upravovat vlasy proteinové. Avšak i tady platí teplotní omezení – u některých směsí proteinových vláken je to pouze 140 stupňů, u jiných až 180. Cvičná hlava s vlasy z umělých proteinových vláken se hodí k výuce správných kadeřnických technik – stříhání, žehlení, kulmování, natáčení, fénování i tvorbě společenských účesů.
Hlavy s pravými vlasy jsou nejvíce univerzální. Kvalitní cvičné hlavy s pravým vlasem se vyznačují vysokou hustotou vlasů – asi 360-390 vlasů na centimetr čtvereční. Jsou hebké a díky ruční výrobě jsou jednotlivé vlasy či trsy vlasů implantované podle přirozených linií růstu vlasů. Měkkost vlasu určuje jeho poddajnost při různých technikách střihů a vhodnost pro všechny další kadeřnické úpravy, od stříhání po finální styling, od barvení až po trvalou. Cena hlav s pravými vlasy je přirozeně mnohem vyšší.
Cvičné hlavy mají obvykle výšku do 30 cm, délka vlasů bývá různá, obvykle od 30-40 cm až po 60-70. Zespoda mají otvor umožňující usazení hlavy na speciální stojan, který se většinou prodává s hlavou.
Nabízeny jsou hlavy s různými délkami vlasů, v různých barvách, s různě nastřelenými účesy – s pěšinkou, ofinou, vlasy rovné i zvlněné, vlasy kudrnaté i vlasy vyloženě v afrostylu. Také hustota vlasů se liší, prodávají se i cvičné hlavy se zvýšenou hustotou vlasu. U některých typů lze chemické procedury – například barvení – provést pouze jednou. Je tedy vždycky třeba pečlivě číst popis a návod od výrobce.
Setkat se můžete s doporučením pořídit si cvičnou hlavu se světlými vlasy, protože na nich lépe vyniknou detaily účesu. Stejně tak je dávána přednost delším vlasům, protože na nich si lze lépe cvičit různé slavnostní úpravy vlasů, drdoly, uzly a podobně. Faktem je, že ideální je mít hlav několik, kombinovat ty s umělými i s pravými vlasy, podle účelu.
O cvičnou hlavu je rovněž třeba dobře pečovat. Po práci je třeba vlasy dobře rozčesat. Je také nezbytné vlasy mýt. U pravých vlasů musíte při úpravách počítat s jejich ochranou proti účinkům horka, mýt je kvalitním šamponem a po umytí nanést vhodný kondicionér. Vlasy je třeba jemně utírat i sušit.