Lymfodrenážní masáž nohou je procedura v mnohém ohledu nenahraditelná. Její provádění napomáhá boji proti tukovým vrstvám a projevům pomerančové kůže, povzbuzuje zásobování buněk kyslíkem a je prevencí varikózního rozšíření cév.
Působení masáže stimuluje normální pohyb lymfy, což pomáhá odvodu odpadních látek a různých toxinů. Zároveň je zajištěna výživa buněk nezbytnými prvky a kyslíkem. Metabolismus se normalizuje, tukové buňky se rozpadají a opouštějí tělo přirozenou cestou. Nohy se zbavují pocitu tíhy.
Procedura působí jak léčivě, tak preventivně. Indikace k jejímu použití mohou být zdravotní i kosmetické:
Celulitida, ochablost a nerovnost pokožky.
Lokální tukové vrstvy.
Varikózní rozšíření cév.
Pocit těžkých a unavených nohou.
Celulitida na stehnech.
Lymfodrenážní masáž se dělí na druhy podle metody působení. Existuje ruční i přístrojové provedení.
Přístrojová lymfodrenážní masáž nohou umožňuje dosáhnout žádoucích výsledků v krátké době a bez výrazného úsilí. V současné době se s cílem normalizace lymfatického oběhu uplatňují následující metody:
Presoterapie. Kladný na účinek na tělo způsobuje periodické působení tlakem stlačeného vzduchu. K provádění procedury jsou využívány speciální nafukovací díly vyrobené z pevného materiálu. Fungují na stejném principu jako manžeta tlakoměru. Tato metoda je doporučována zejména při varikóze a celulitidě. Celá kúra sestává z 10-30 procedur a opakuje se dva až třikrát během sedmi dní.
Mikroproudová terapie. Zdrojem působení na kůži, svaly a podkožní tkáň jsou slabé elektrické pulzy. K buňkám se dostává vyšší objem kyslíku a výživných látek, buňky se aktivněji obnovují a fibroblasty produkují více kolagenu, což příznivě ovlivňuje elasticitu kůže.
Vakuová masáž. Jak napovídá název, je tu účinku dosahováno za pomoci podtlaku. Procedura se provádí na bázi přístroje s vývěvou a aplikátorem – pistolí, nebo lékařských baněk posunovaných po směru toku lymfy. Celá masážní kúra je tvořena 10-20 procedurami s odstupy 3-7 dní.
Ruční lymfodrenážní masáž není oblíbená o nic méně než přístrojové metody. Má méně kontraindikací a často umožňuje provést hlubší zpracování problémových oblastí, protože proniká i do těžko přístupných částí.
Procedury není vhodné provádět každodenně a stále. Ovšem k dosažení efektu je vhodné absolvovat masážní kúru.
Před masáží se na pokožku vždycky nanáší masážní olej nebo zvlhčující krém, usnadňující klouzavé pohyby.
Lymfodrenážní masáž nohou znamená ruční nebo přístrojové působení na stehna, holeně a chodidla s cílem povzbuzení a obnovy proudění lymfatické tekutiny. Procedury se v rámci kúry provádějí pravidelně, vždycky s jistým časovým odstupem.