Kondicionér navrací vlasům kondici. Mytí zbavuje vlasy a pokožku hlavy mazu, zbytků laku, tužících a objemových pěn a jiných přípravků k úpravě účesu, kousíčků kůže a nečistoty. Proces umývání způsobí, že ochranná vrstva vlasu – kutikula – zvlhne a tím se mírně přizvedne. Ochrana vlasu tak zeslábne. Kondicionér ono lehké odchlípení kutikuly potlačí. Vlas je znovu až do dalšího mytí chráněn pevně přiléhající ochrannou vrstvou. Nepoškodí ho aplikace přípravků, které běžně používáme při česání, je poddajný, pružný, antistatický a dobře hydratovaný. Pečující kondicionéry vlasům dodávají lesk, vitalizují je a usnadňují snadné rozčesávání suchých nebo vlhkých vlasů, což má velký význam u vlasů poškozených nebo upravených trvalou.
Podle typu ošetřovaných vlasů existují různé druhy kondicionérů – na suché vlasy, na vlasy poškozené, a tak podobně. Na jemné a tenké vlasy jsou nabízeny kondicionéry ve spreji. Většina kondicionérů obsahuje sluneční filtry chránící vlasy před účinky UV záření. Některé kondicionéry mají podobu krému, pasty nebo gelu. Doporučovány bývají na suché nebo poškozené vlasy. Ochranné prostředky v kondicionérech na poškozené vlasy předcházejí vzniku třepících konečků vlasů nebo brání změnám barevného odstínu u barvených vlasů vlivem UV záření. Některé hloubkově působící kondicionéry mohou na vlasech zůstat více hodin a není potřeba je splachovat. Působí i na pokožku hlavy a podporují zdravý růst vlasů. Aplikaci těchto speciálních kondicionérů je však třeba konzultovat s odborníkem, který posoudí zda a který takový přípravek je pro konkrétní typ vlasů vhodný.
Podle složení známe kondicionéry obsahující amoniové soli, které především brání elektrostatickému náboji, filmogenní kondicionéry, vytvářející kolem vlasu polymerovou ochrannou vrstvu, dále kondicionéry proteinové, které umějí vyplnit mikrotrhlinky a jiná poškození vlasového vlákna. Proteinové kondicionéry by měly na vlasy působit delší dobu, aby se jejich účinek mohl plně rozvinout. Posilují pevnost vlasu a jeho odolnost proti lámání. Pravidelnou aplikací posilující účinek proteinových kondicionérů narůstá.
Nejdiskutovanějším typem kondicionéru je ten s obsahem silikonů, které vlas obklopí velmi pevnou i když tenoučkou ochrannou vrstvou, dodají mu báječný lesk, zvýší jeho poddajnost, působí antistaticky, zabraňují zacuchání vlasů a jejich třepení. Zároveň však na vlasech pevně ulpí. Protože jsou ve vodě nerozpustné, vlas nejenom chrání, ale brání také průniku vyživujících látek do jeho struktury. Je tedy lepší hledat druhy kondicionérů obsahující silikony, které jsou ve vodě rozpustné. I takové už existují.
Nejrozšířenější jsou tak zvané kondicionéry instantní, které se na vlasy aplikují ihned po umytí a po 2-3 minutách se spláchnou. Kondicionéry hloubkové, známé jako vlasové masky, jsou určeny na silně poškozené vlasy. Nanášejí se na vlasy po umytí, působí 20-30 minut, někdy na vlasech v zábalu a poté se opláchnou.
Dalším typem kondicionérů jsou ty, které se z vlasů neoplachují (leave-in kondicionéry). Nanášejí se na vlasy vysušené ručníkem. Usnadňují finální úpravu účesu a na vlasech zůstávají až do příštího mytí.
Speciálním druhem jsou kondicionéry chránící vlasy proti působení vysokých teplot při fénování a žehlení.
Účinky běžných kondicionérů nezaměňujme s účinky hloubkové vyživující péče, kterou vlasům mohou poskytnout pouze speciální regenerační a vyživující masky. Hloubková regenerace ve formě zábalu doplňuje do vnitřní struktury vlasů výživné látky, o které byly ochuzeny během chemických procedur, každodenním vystavováním účinkům znečištěného životního prostředí, smogu, prachu, světlům zářivek, ale i měnícím se vlivům počasí – větru, slunečnímu záření či studenému vzduchu.