Porovnáme-li všechna pro a proti těchto metod odstraňování tělesného porostu, dojdeme k závěru, že v řadě kladů vosk za cukrovou pastou značně zaostává. Už sama teplota hmoty, která se nanáší na kůži, je v případě cukrové pasty příjemnější – 37-40 stupňů. Kožní póry povolují, otevírají se, ale kůže není podrážděna vysokou teplotou a nerudne. Slabé zčervenání pod účinkem procedury do hodiny vymizí. Cukrová pasta zachytí i velmi krátké chloupky. Způsob stržení po směru růstu chloupků zabraňuje jejich zarůstání. Spolu s přirozenými antibakteriálními vlastnostmi cukru tak zamezuje vzniku zanícených zarostlých chloupků.
Pasta se lepí na chloupky, ne však na kůži. Proto stržení kůži nedráždí, způsobí pouze peeling odumřelých kožních buněk a nestrhává i živé buňky jako vosk. To snižuje bolestivost procedury. Opakování epilace cukrem vede ke slábnutí, řídnutí a zpomalení růstu chloupků. Složení cukrové pasty je jednoduché a všechny složky jsou přírodního původu. Pravděpodobnost vzniku alergické reakce je minimální, přetrvání účinku se počítá v týdnech.
Příznivci voskové epilace tvrdí, že zvítězit nad nežádoucím porostem se dá pouze voskovou cestou. Vyšší teplota hmoty kůži dokonale otevírá a uvolňuje póry. Vosk pevně přilne k chloupkům i kůži, což zaručuje silné působení na vlasové cibulky. Metoda je tedy rychleji efektivní pokud jde o zpomalení růstu ochlupení. Efekt přetrvává i několik týdnů.
Přes svoje nedostatky poskytuje i tato metoda možnost bezpečně a na poměrně dlouhou dobu získat hladkou kůži bez porostu. Při rozhodování mezi oběma způsoby epilace by měl samozřejmě každý vzít v potaz vlastní individuální nároky, bezpečnostní, hygienické, časové i estetické potřeby.