Stále více klientek dává při manikúře přednost krátkým nehtům. A všechny přitom žádají stylový moderní vzhled a nehty dlouhodobě upravené a zpevněné. To jsou důvody, proč nejžádanější metodou je gel lak. Bohužel ne vždy vede manikérčina snaha k žádoucímu výsledku. Někdy se chyby dopustí i zkušená nehtařka. A začátečnice narážejí na nejrůznější problémy neustále.
Lak se může odlupovat, odírat, dělají se na něm puchýřky. Z neznámých důvodů někdy vydrží dva tři dny místo 2-3 týdnů. Stává se také, že základní vrstva je dostatečně kvalitní, avšak dekor se odlupuje. Co může být příčinou?
Nedostatečná příprava nehtu
Jedna z nejčastějších příčin nepovedené gel lakové manikúry. Pokud si někdo zkouší dělat manikúru doma, může se to stát. Ovšem u profesionální manikérky je to neomluvitelná chyba. Na kvalitní přípravě nehtu prostě závisí úspěch manikúry.
Gel lak je nanášen bez předchozího provedení manikúry
Bohužel dosti rozšířená praxe. Klientky šetří čas i peníze a nechce se jim absolvovat celou proceduru. V důsledku toho gel lakové krytí zdaleka nevypadá dokonale, po několika dnech začíná ustupovat od postranních valů a v oblasti kutikuly a pravděpodobnost dalších defektů se tím zvyšuje (například puchýřky). Existují dvě možnosti. Buď v rámci přípravy provedete suchou manikúru se zpracováním kutikuly a odstraněním všech nepotřebných vrstev, což se samozřejmě promítne do ceny. Nebo se nabízí druhá možnost. Pokud klientka předchozí úpravu nehtu kategoricky odmítá, upozorníte ji, že jí lak na nehtech dlouho nevydrží.
Gel lak je aplikován na nehty s mastnými stopami
Žena zvyklá pečovat o svoje ruce si na ně krém nanáší i několikrát během dne. Přichází k vám na gel lakovou manikúru. Na první pohled vypadají ruce i nehty zcela běžně, jenomže jak nehtová ploténka, tak kutikula jsou nasáklé oleji, glycerinem a jinými složkami obvyklými v pečujících krémech. Při standardním postupu je dost pravděpodobné, že se lak bude odlupovat. Pokud takovou klientku máte, požádejte ji, ať před manikúrou krém nepoužívá, nebo ho alespoň nevtírá do kutikuly a nehtových plotének.
Špatně připravený přírodní nehet
Před nanášením základní vrstvy je třeba přírodní nehet ošetřit leštičkou nebo ho lehce zbrousit válečkem jemné zrnitosti, aby základní vrstva lépe přilnula. Pokud k tomu nedojde, nepomůže ani odmaštění a gel lak vydrží v nejlepším případě pár dnů.
Nekvalitní podkladová vrstva
Podlak je základem všeho. Je-li tato základní vrstva nekvalitní, budou nekvalitní i všechny další vrstvy krytí. Začátečnice by raději neměly začínat s hustou podkladovou vrstvou. Jistě, skvěle vyrovná nehet, nezatéká pod kutikulu a nanesena ve dvou vrstvách zpevňuje tenké nehty. Je však třeba umět s ní pracovat. Tedy nejenom vědět, že to má své obtíže, ale mít praktickou zkušenost. Je proto lepší začínat s řidšími bázemi, nanášet je v tenké vrstvě a otírat přebytečný lak.
Příliš silná vrstva gel laku
Taková chyba může přijít draho. Výsledek vypadá nedbale, má nerovný povrch a hrboly na něm kazí veškerý dojem. Navíc běžný čas v UV lampě nemusí k vytvrzení takto pastózní vrstvy stačit. Nehty nejsou dokončeny, lak je měkký, vytváří se v něm prohlubně.
Učte se nanášet tenoučké gel lakové vrstvy. Konec konců tím ušetříte i drahý materiál.
Příliš krátké nehty (absence volného okraje)
Sporné už z estetického hlediska. Někdy ovšem klientka trvá na svém a nehtařka se nechá přemluvit. Přitom však takové pokrytí nemůže vydržet dlouho, s největší pravděpodobností se v důsledku přímého kontaktu s kůží začne odlupovat. Kůže má přirozeně promaštěný povrch. Při domácích pracech nebo péči o ruce je to stejné.
Za takových okolností je třeba klientku podrobně informovat o příčinách nevhodnosti jejího rozhodnutí. Buď musí nechat své nehty poněkud dorůst, nebo jí nabídněte nevelké prodloužení nehtové ploténky.