Jak se stát kosmetičkou? Tato profese patří na trhu k nejžádanějším, proto také stále roste zájem o ni ze strany nových adeptů. Povězme si nejprve, co je náplní práce kosmetičky.
Kosmetička provádí odborné ošetřování pleti a pokožky, její regeneraci, zkrášlování a úpravu včetně líčení a tvorby speciálních masek. Jejím úkolem je
odborná péče o pleť a pokožku klienta. K tomu musí mít nezbytné znalosti z oblasti biologie kůže, musí znát stavbu pokožky a její funkce, musí se vyznat v aktivních složkách užívaných preparátů, orientovat se v základních pojmech i speciální terminologii a mít představu tom, jak fungují a reagují ošetřované části těla. Navíc musí znát nejnovější trendy, typy procedur a používané kosmetiky i přístrojů. Musí umět jednat s lidmi, vcítit se do jejich postavení, přání a trampot, což znamená určitou znalost psychologie.
Vzdělání je možné získat v rámci učebního oboru, studijním oborem s maturitou, v různých specializovaných učilištích, cestou mnoha různě zaměřených kurzů anebo rekvalifikací. Kosmetika patří mezi takzvané vázané živnosti, a chce-li někdo získat živnostenský list, musí doložit svou kvalifikaci, jako je maturitní vysvědčení ze specializovaného oboru, osvědčení o rekvalifikaci anebo výuční list.
Velký zájem je o středoškolský studijní obor kosmetička zakončený maturitou. V současné době tento studijní obor existuje na 45 školách v ČR. K dispozici je řada učebnic a výukových materiálů. Vzdělání si lze průběžně stále rozšiřovat v řadě specializovaných kurzů. Vysokoškolské vzdělání je většinou zaměřeno na biomateriály a kosmetiku, nebo je vyloženě dermatologického směru. Umožňuje například působení na klinikách korektivní dermatologie nebo estetické chirurgie.
Práce v této oblasti vyžaduje ustavičný seberozvoj a doplňování znalostí, protože průmysl krásy je nikdy nekončící proces, zájem o jeho produkty, ať už jde o preparáty nebo kosmetické postupy, je veliký a stále roste. Klientů přibývá i mezi muži. K udržení profesionální úrovně je tedy třeba trvalé úsilí.
Stejně jako je předepsáno vzdělání, platí přísné předpisy i pro vybavení a hygienické normy pracoviště kosmetičky – kosmetické kabiny i salonu. Tyto normy a předpisy jsou vydávány ministerstvem zdravotnictví a kontrolovány hygienickými stanicemi.
Kosmetičky se nejvíce uplatní v kosmetických salonech, na klinikách korektivní dermatologie, v centrech krásy nebo studiích provádějících veškeré kosmetické úkony. Ty si často novou sílu dále zaškolují pro potřeby určité kosmetické značky. Kosmetičky se uplatňují také jako manikérky a pedikérky.
Práce kosmetičky není pouze prací s kosmetikou a speciálním zařízením, je to především práce s lidmi. Proto každý, komu se zdá, že by mu tato profese zamlouvala, by se měl zamyslet, zda má rád mezilidský kontakt. Někdy možná bude muset působit i jako psycholog.
K nezbytným schopnostem patří i sebekázeň. Jestliže je nějaká žena spíše pohodlná a péče o vlastní vzhled ji nijak nepřitahuje, těžko jí bude tato profese vyhovovat. Klienti totiž věnují vzhledu kosmetičky značnou pozornost. Je jenom samozřejmé, že pokud někdo pracuje v této oblasti, očekává se, že bude vypadat upraveně a pěstěně.
Profese kosmetičky není rovněž vhodná pro někoho, kdo často mění místo pobytu. Stálé klienty člověk nezíská za den ani za měsíc. V místě nového bydliště budete začínat znovu od nuly.
Minusem může být potřeba zvýšení kvalifikace, jestliže jste jen na chvíli vypadli z oboru – kvůli nemoci, těhotenství apod. V takovém případě se těžko můžete znovu rovnou pustit do práce. Jistě se objevilo mnoho nových procedur, které neznáte, zatímco jiné už zastaraly.
Nicméně plusů je v profesi kosmetičky samozřejmě daleko víc:
– Je to dobře placená práce v příjemném prostředí.
– Výsledek svého snažení okamžitě vidíte.
– Získáte pocit potřebnosti a užitečnosti.
– Příjemná komunikace a mezilidské kontakty vůbec.
– Děláte svět hezčím.
Zkrátka a dobře, pokud vás práce kosmetičky přitahuje a neodradí vás těch pár minusů, které tahle profese také má, pusťte se do studia, do učení a do podnikání a vítejte ve světě kosmetické péče!