Než se vydáte na manikúru, ujistěte se, že máte ruce v pořádku. Je-li manikérka opravdová profesionálka, v některých případech vám manikúru udělat odmítne. Které to jsou?
Pokud pozorujete, že vaše nehty jsou nerovné, místy zesílené, třepivé, jakoby odstávající, a že mají nepěknou nažloutlou barvu, je zřejmé, že máte kožní onemocnění, konkrétně plíseň. Často se nejprve ohlásí svěděním pokožky prstů a mezi prsty a drobným odlupováním. Čím dříve nástup plísně zachytíte, tím lépe. Je však třeba jít okamžitě ke kožnímu lékaři a nesnažit se problém maskovat například gel lakem. To by mohlo dopadnout velmi špatně – třeba i ztrátou nehtu a zánětem.
Jestliže nehet i jenom částečně odstupuje od prstu nebo nehtového lůžka, musíte rovněž s manikúrou počkat. Často k tomu dochází, když si prst skřípnete do zásuvky, přibouchnete ho dveřmi nebo při jiném podobném úrazu, někdy se udělá tzv. štěnice – prst je pod nehtem silně promodralý. Je třeba vyčkat, až poškozená část nehtu odroste.
Je-li okolí nehtu zarudlé, bolavé, nebo dokonce hnisavé, je zjevné, že došlo k zánětu nehtového valu. Často se zanese do záděr infekce, jindy zánět způsobí kvasinky. Opět platí: nejprve vyléčit, až pak je manikúra možná.
Bradavice. Může se objevit na prstu stejně jako mezi prsty. Většinou jsou tyto nepříjemné výrůstky virového původu. V každém případě musí o postupu rozhodnout kožní lékař a manikúra musí počkat.
Záděry. V případě, že jsou záděry větší, manikúru odložte. Záděry jsou vstupní branou infekce a mohou způsobit bolestivý hnisavý zánět. Pravidelná péče o nehtové lůžko, kůžičku a okolí nehtu jsou nejlepší prevencí záděr. Pokud už jsou záděry veliké a například i zachytávají o oděv, změkčete je nejprve ve vlažné vodní lázni s trochou oleje a pak uštípněte speciálními kleštičkami nebo zastřihněte. Jestliže se už objevuje hnis, navštivte lékaře.