Aby žena zářila krásou, nemusí vůbec být majitelkou ideálně vyvážených proporcí. Řadu nedostatků skryje či vhodně upraví vhodně volené oblečení, v případě obličeje pak vhodné líčení. Pojďme se podívat na některé chybičky u očí, které se dají snadno upravit právě vhodným líčením.
Spadlý vnější koutek oka.
Vnější koutky oka jsou pokleslé, což jim dodává utrápený a smutný vzhled. Korekcí je třeba dosáhnout vizuálního vyvážení očních koutků. Tvar oka musíme celkově přizvednout a směrem k vnějšímu koutku rozšířit. Pod vnější konec obočí naneseme lehký světlý stín nebo světlý korektor. Stíny na víčku roztíráme směrem k vnějšímu konci obočí. Linka je úzká, rozšiřuje se na vnějším konci víčka směrem vzhůru. Na spodní víčko linku nemalujeme, anebo jenom nevýrazně, od středu oka směrem k vnějšímu koutku.
Oči blízko u sebe.
Při líčení očí, které jsou blízko sebe, musejí být kontury i rozetření stínů výrazné jenom na poslední třetině víčka směrem k vnějšímu okraji oka. Optické oddálení rovněž podtrhuje lehký barevný stín pod konečky obočí. Tmavší stíny se nanášejí pouze na vnější okraj očních víček, přičemž se neroztírají směrem k obočí, ale ke spánkům. Světlý stín se nanáší k vnitřním koutkům očí. Linky musejí být tenké, začínají u středu oka a směřují k vnějšímu koutku. Řasenkou se líčí především vnější strana řas na vnější třetině oka.
Oči daleko od sebe.
Při líčení očí posazených daleko od sebe jsou líčidla nanášena na celou oblast oka. Stíny se roztírají směrem od vnějšího koutku ke vnitřnímu, nad okrajem víček až pod začátek obočí. Stíny tmavších barev se nanášejí k vnitřním koutkům víček. Linka začíná u vnitřního koutku a končí na kraji oka. Řasenka se nanáší především na řasy blíže vnitřnímu koutku oka. Výrazně se zdůrazňuje také začátek obočí, což významně posiluje vizuální dojem přiblížení očí. Stíny na víčkách je třeba barevně stupňovat od světlých k tmavým, od vnějšího koutku k vnitřnímu a jemně je roztírat směrem ke hřbetu nosu.
Vystouplé oči.
Korekcí vystouplých očí musí vizážista dosáhnout jejich optického prohloubení. Je proto vhodné nanášet tmavé a středně tmavé oční stíny na celé víčko a ve vnějším koutku oka těsně pod linii spodních řas. Pod obočí se nanáší rozjasňovač. Linii řas a vnitřní oko je vhodné orámovat kajalovou tužkou středního nebo tmavého odstínu. U tohoto typu očí je třeba intenzivní tmavé tóny přiblížit co nejvíce přímo oku, aby se vizuálně stáhlo do svého středu. Řasenka se používá obvyklým způsobem, můžeme ji použít i dvakrát, obočí upravíme a zafixujeme. Vhodné jsou i řasy umělé. K vystouplým očím nejsou vhodné perleťové ani lesklé či metalické oční stíny.
Hluboko posazené oči.
Anatomické utváření hluboce posazených očí vede k tomu, že oblouk obočí je silně vyvinutý a vrhá na oko stín, což ještě posiluje dojem hluboko zapadlých očí. V tomto případě nemá tedy smysl zdůrazňovat oblast pod obočím, abychom ještě opticky nezvýšili její objem. Nesmíme však zapomínat, že světlé odstíny sice vytvářejí dojem většího objemu, zároveň však perfektně potlačují tvar. Kdybychom tedy pracovali pouze se světlými odstíny, ztratil by se výraz. Proto na hranu víčka anebo na spodní víčko naneseme sytou barvu a řasám dodáme dvojím nanesením řasenky objem – opticky to oči rozevře. Barvy vybíráme temné a hluboké – grafit, tmavou smaragdovou, švestkovou, hořkou čokoládu. Stíny dokonalé roztíráme za ohyb horního víčka, neoddělujeme přitom pohyblivé a nepohyblivé víčko. Vhodné je použití sypkých metalických efektů