spot_img
Thursday, January 23, 2025

Poslední články

Masážní kosmetické prostředky.

K dosažení co nejlepšího účinku jsou při masážích používány různé pomocné prostředky. Hlavním požadavkem je u nich zajištění co nejlepšího skluzu a zároveň přilnavosti. V minulosti se k těmto účelům používalo i toaletní mýdlo, které však má nedostatečnou přilnavost a dráždí kůži, nebo různé pudry na bázi talku, jehož plusem je baktericidní schopnost. V současné době se od obou těchto prostředků u klasické masáže upustilo, přesto však je talek ještě někdy využíván při masážích kosmetických.

Velmi časté je dnes použití tekutých tuků v podobě aromatických rostlinných olejů. Jsou jemné, zaručují dobrý skluz i přilnavost, masáž může být i dlouhodobá. Navíc při využití éterických olejů se uplatní jejich aromaterapeutické působení. Nevýhodou je špatná smyvatelnost.

Používají se také tuky polotekuté, to jsou krémy a masti určené především k masážnímu ošetření kloubů nebo šlach, kdy přednost má léčivý účinek látek, které jsou v těchto prostředcích obsažené. Pro celkovou masáž nejsou tak vhodné, protože nezaručují dobrou kluznost.

Nejčastěji jsou používány speciální, hřejivé nebo chladivé masážní emulze – emspomy, které krom dobrého skluzu i přilnavosti jdou dobře smývat a nebrání pocení. Používají se rovněž masážní gely. Někdy jsou také používány lihové prostředky, avšak pouze na některé partie a bezprostředně po sportovním výkonu, protože mají chladivý účinek. Za tím účelem jsou vyráběny některé lihové prostředky specializované právě na toto použití.

Masážní oleje se podle poměru obsažených složek dělí na rostlinné, éterické a parafínové. Rostlinné oleje jsou produktem studeného lisování ze semen a plodů. Používají se při sportovní i klasické masáži a v rámci wellness. Éterické oleje se skládají ze základu – minerálního oleje, který zajišťuje požadovanou kluzkost a přídavku aromatických těkavých olejovitých tekutin získaných z rostlin destilací vodní parou. Parafínové (minerální) oleje neobsahují aromatické ani jiné přísady a při jejich použití nehrozí žádná alergická reakce. Ostatně, pokud klientovi nevyhovuje použití masážních prostředků, může se masáž provádět i nasucho, přes tenké oblečení.

Do mnoha masážních prostředků se přidává celá řada účinných látek, které spolupůsobí relaxačně i terapeuticky. Neobyčejně široký je výběr éterických olejů, kde je využíváno působení aromaterapie. Například levandule pro nervové zklidnění, aloe vera pro zmírnění nepříjemných pocitů na kůži, vanilka nebo citron pro navození pohody a svěžesti atd.

Také masážní emulze využívají různých účinných přísad, které jsou voleny podle účelu masáže. Zatímco kapsaicin prohřívá, kafr se používá pro masáž chladivou. Eukalypt čistí a dezinfikuje. Tento účinek mají i silice citronu, navíc však příznivě působí na duševní svěžest a koncentraci.

Masážní gely jsou využívány při ruční i přístrojové masáži. Mohou být na bázi vody nebo silikonu. Kromě výživy zprostředkované přísadami mohou sloužit i jako ochranný zchlazující film.

Použití masážních prostředků a de facto i využití masáže není vhodné při jakémkoli poškození kůže, ať už jednorázovém nebo způsobeném onemocněním či ekzémem.

Poslední

spot_imgspot_img