Neurosedativní masáž představuje zvláštní masážní metodu hlubokého působení na nervový a svalový aparát lidského těla. Je to vícesložková technika, která působí na tkáně a reflexní body na lidském těle na různé úrovni. Metoda vychází z postupů klasické masáže, obohacena je o některé postupy orientálních masáží i metodiky mistrů západní masáže. Zaměřuje se především na snižování a eliminaci stresu a jeho neblahých následků v podobě chronické únavy, apatie, spánkových poruch, podráždění a řady psychosomatických onemocnění. Působí také preventivně a umožňuje lepší zvládání stresových situací. Proto bývá označována jako masáž antistresová.
Jedná se o pomalou a jemnou tahovou techniku. Pomalým třením a jemným hnětením masírovaných partii je dosahováno mechanického, biochemického a reflexního účinku, které se během masáže prostřídají a způsobují celkovou regeneraci a relaxaci organismu. Receptory v povrchových vrstvách těla přenášejí během masáže signály do mozku, který s nimi dále pracuje a a aktivuje ochranu jednotlivých orgánů.
Jestliže zvolíme vhodné masážní hmaty a prostředky, dosáhneme odezvy organismu na působení masáže nejenom přímo v místě působení, ale také na místech vzdálenějších a poté v celém organismu. Proto hovoříme o účincích místních, vzdálených a celkových.
Cílem neurosedativní masáže je především působení na zcela určité body na povrchu těla. Drážděním určitých nervových zakončení je provokována tvorba bioaktivních látek, plnících důležité funkce v nervovém systému. Dochází k aktivaci mozkových center vyvolávajících pocity spokojenosti a úlevy a k vyplavování endorfinů. Tyto reflexní účinky neurosedativní masáže příznivě působí na nervové funkce, snižují stres a vedou k psychickému uvolnění i celkové tělesné relaxaci.
Masáž je prováděna vleže i vsedě, masíruje se hlava, šíje, ramena a horní část paží. Pomáhá při bolestech hlavy, napětí a bolestech v šíji a ramenou, zbavuje tlaku v očích a hučení v uších a potlačuje úzkostné stavy. Příjemným bonusem jsou fyzické dopady na masírované části těla. Masáž hlavy vede k důkladnému prokrvení pokožky a lepšímu zásobení vlasového porostu. Řada klientů tak uvádí, že se stav jejich vlasů zlepšil, přestaly padat nebo více rostou. Stejně tak pokožka na pažích a ramenou je díky masáži lépe vyživována, zbavuje se odumřelých buněk jemnou exfoliací provokovanou masážními hmaty, stává se pružnější a jemnější.
Spojují se tak psychické i fyzické účinky blahodárného působení masáže, harmonizují se tělesné i psychické pocity a výsledkem je naprostá relaxace a pocit pohody. Ty se ještě umocňují při masáži šíje, ramen a paží, kdy se používá nahřátý esenciální olej, takže se přidávají také účinky aromaterapeutické.
Masáž trvá 50-70 minut. Při potížích vyvolaných stresem se doporučuje absolvovat ji po dobu jednoho měsíce vždycky jedenkrát týdně. V rámci prevence pak jedenkrát za čtrnáct dní.