Pravidelná péče o vlasy je nesmírně důležitá nejen pro jejich krásný vzhled, ale pro jejich zdraví. Ostatně to druhé to první podmiňuje. Různé typy vlasů a různé problémy vlasů a vlasové pokožky v podobě lupů nebo příliš se mastící vlasové pokožky si také žádají různý druh péče. Pravidelné mytí vlasů a jejich hydratace udržují vlasy čisté. Do hloubky působící vlasová kosmetika odstraňuje poškození vlasu. Pravidelné rozčesávání pomáhá vlasy udržet hladké a zabraňuje zcuchání.
Kardinální otázka zní jak často vlasy mýt. Třeba majitelé jemných, tenkých vlasů často řeší jejich malý objem tím, že je myjí denně. To však většinou není dobré řešení. Odborníci se shodují, že frekvenci mytí je třeba přizpůsobit typu vlasů. Právě jemné vlasy tedy doporučují mýt jednou za dva až tři dny. Mytí častější tyto vlasy přesušuje, takže pak mají tendenci více se mastit a to problém s jejich malým objemem ještě zvýrazňuje, protože splihnou. K mytí je třeba vybírat šetrné šampony pro objem, bez silikonů a parabenů a raději vynechat kondicionér.
Má-li někdo bohatou, hustou hřívu, může vlasy mýt jen jednou týdně. Pravidelné pročesávání rozvádí kožní maz po celé délce vlasů a v husté kštici není tak nápadný. Pro tyto vlasy jsou vhodné vyživující šampony.
Odlišná struktura kudrnatých a vlnitých vlasů způsobuje, že kožní maz má tendenci hromadit se spíše u kořínků, zatímco v délce a zejména na konci vlasů se téměř nevyskytuje, takže konečky mohou být až přesušené. Na takové vlasy používejte speciální šampony na kudrnaté vlasy a myjte je jednou za tři dny. Dobré je jednou za dva tři týdny vlasům dopřát vyživující masku.
Také rychle se mastící vlasy svádějí k příliš častému mytí. Denní mytí však vede k dehydrataci vlasové pokožky a tvorbu mazu spíše stimuluje. Lépe je mýt vlasy jednou za dva nebo tři dny a používat při tom speciální bylinné šampony. Kondicionér je v tomto případě lepší vynechat. V mezidobí můžete použít suchý šampon, který maz rychle vsakuje. Pozor ale, aby se nedostal až ke kořínkům, utvořil by tam silnější vrstvu.
Vlasy poničené špatnou péčí, častým fénováním nebo chemií vypadají splihle, matně, síla vlasu není stejnoměrná, je lámavý a třepí se. Tady je třeba dlouhodobá péče speciálními šampony a vyživujícími maskami, o jejichž výběru je dobré poradit se s odborníkem. Mytí jednou za tři až čtyři dny.
Vlasy myjte šetrně, pokožku hlavy masírujte prsty. Nepřehánějte zbytečně množství šamponu. Po spláchnutí umyjte důkladně i délky vlasů. Při mytí používejte vodu o teplotě lidského těla nebo ještě o něco chladnější. Splachování ukončete vodou zcela studenou. Vlasy se tím uzavřou, jsou hladké a lesklé. Pokud aplikujte kondicionér, nechte ho působit zhruba dvě minuty. Důkladně znovu opláchněte a máte-li tu možnost, nechte vlasy poté, co ručníkem vymačkáte přebytky vody, volně schnout. Nesušte je u žádného tepelného zdroje ani na slunci. Vlasy je lépe rozčesávat suché, nebo alespoň předsušené, vždycky od konečků ke kořínkům.
Zkuste vlasům dopřát lázeň v odvaru z některé vhodné bylinky. Tmavým vlasům velmi prospívá kopřivový odvar, na světlé – i odbarvované – se hodí heřmánek. Pokud se vám vlasy nadměrně mastí, zkuste vynikající účinky lopuchu, který mírní tvorbu mazu a má antibakteriální, antimykotické a antiseptické účinky. Proti mastným lupům působí šalvěj, vlasovou pokožku zklidňuje a projevy ekzémů zmírňuje měsíček. Výtažky z těchto bylin jsou také součástí různých pečujících prostředků a olejů.
Pokud vlasy potřebujete upravit s použitím fénu, nezapomeňte je ošetřit přípravkem chránícím je před působením horkého vzduchu. Nesušte je fénem nastaveným na nejvyšší teplotu. Nejprve je předsušte na nižší stupeň a teprve k závěrečnému tvarování teplotu zvyšte.
Vlasy také vyžadují každodenní důkladné pročesání. Je to věc stejně důležitá, jako večerní odlíčení. Používejte k tomu hřeben s řídkými zuby, abyste zabránila zcuchání vlasů. Z vlasů vyčešte lak a veškeré zbytky kosmetických přípravků, které na nich mohly ulpět. Pročesávejte vlasy jemně, prameny přidržujte rukou, zcuchaná místa nerozčesávejte násilím. Dbejte, ať zbytečně nedráždíte vlasovou pokožku. Nakonec můžete vlasy pročesat kartáčem s jemnými štětinami, který vlasy uhladí.
Pokud máte kudrnaté anebo suché vlasy, používejte pravidelně ošetřující hloubkovou péči. Hloubková maska mírní až eliminuje poškození vlasů, hydratuje je, usnadňuje rozčesávání a dodává vlasům hebkost. Aplikaci masky se však vyhněte v případě vlasů mastných nebo tenkých.
U barvených vlasů používejte speciální přípravky na barvené vlasy. Jsou komponovány tak, aby bránily ztrátě barvy, blednutí vlasů nebo získání nežádoucího odstínu.
Zdravé vlasy vyžadují pravidelné zastřižení konečků, proto každé dva měsíce zajděte ke kadeřnici. Předcházíte tím poškození vlasů, které může v důsledku roztřepených konečků nastat. Pravidelná profesionální péče je pro zdraví vlasů rovněž velmi důležitá.