Peeling kyselinou mléčnou patří k jedné z nejčastějších, nejúčinnějších a současně nejšetrnějších metod jednosložkového chemického peelingu. Umožňuje zlepšit stav pokožky bez nepříjemných pocitů a vedlejších účinků.
Kyselina mléčná patří do skupiny hydroxykyselin. Má antiseptické vlastnosti, a je proto používána i při výrobě některých kosmetických preparátů – například ústní vody nebo posilujících masážních přípravků na vlasy. Je přirozenou součástí lidského těla, v pokožce pomáhá zajistit hladký chod jejích hydratačních mechanismů. Spojené molekuly kyseliny mléčné – laktát – mají velmi malé rozměry. Snadno pronikají póry do povrchních vrstev kůže. Kyselina mléčná je proto ideálním prostředkem k hydratačnímu ošetření pokožky a k její důkladné očistě. Aseptické působení laktátu pomáhá odstraňovat toxiny a působí proti zánětlivým procesům na kůži (vřídky, pupínky, akné). Zároveň stahuje póry a zmírňuje nadměrný mazotok. Celkově pokožku zklidňuje a omlazuje. Jemnost laktátu ho předurčuje pro pleť hypercitlivou, suchou a stárnoucí, pro kůži poškozenou nadměrným sluněním nebo dehydratací.
Výhody ošetření mléčným peelingem:
– Napomáhá regeneraci kožních buněk a jejich obnově
– V maximální míře pokožku hydratuje a obnovuje v ní vodní rovnováhu
– Urychluje produkci kolagenu a tím posiluje tonus pokožky
– Zvyšuje pevnost lipidní bariéry
– Zmírňuje zvýšený mazotok
– Pomáhá odstranit vrstvu odumřelých buněk a zlepšuje barvu kůže
– Odstraňuje bakterie a jinou patogenní flóru – Posiluje lokální imunitu.
Peeling kyselinou mléčnou patří k povrchovým procedurám a je velmi vhodný pro tenkou a hypercitlivou pokožku. Procedura má preventivní povahu. Nejvhodnější je pro mladé klientky, může však být využita i v rámci komplexní terapie komplikovaných stavů.
Chemické působení laktátu je například využíváno při:
Dehydratované kůži
Tmavých kruzích pod očima
Při nadměrně suché, olupující se pokožce
Odstraňování jemných mimických vrásek, respektive prevenci jejich vzniku Zmírňování projevů celulitidy a strijí (nezastaralých)
Zvýšeném mazotoku, časté tvorbě komedonů a pupínků
Poklesu elasticity kůže, ochablosti, nerovnoměrné struktuře, rozšířených pórech.
Procedura laktátového peelingu trvá přibližně 50-60 minut. Postup zahrnuje tyto kroky:
– Očištění kůže od vnějších nečistot, odumřelých buněk a pozůstatků líčení.
– Odmaštění kůže za pomoci toniku na bázi ovocných kyselin.
– Prepeeling. Předběžné ošetření problémové partie zvláštní směsí na bázi kyseliny mléčné. Úkolem tohoto kroku je jednak ověření citlivosti pleti na přípravek s kyselinou mléčnou, jednak posílení budoucího účinku peelingu.
– Peeling.. Přípravek je nanášen v tenké vrstvě. Po několika minutách je nanesena druhá vrstva. Vzniklá maska na bázi laktátu se nechává působit až 20 minut, poté se šetrně omývá.
– Primární rehabilitace. Na závěr je nanesen speciální prostředek k výživě a hydrataci ošetřené pokožky.
Peeling kyselinou mléčnou je v salónech krásy prováděn poměrně často a vždycky má kladný ohlas. Mezi jeho přednosti patří především skutečnost, že je naprosto bezbolestný, nezpůsobuje pocity pálení ani během čištění, ani při vlastní aplikaci. Má minimum kontraindikací a vedlejších účinků. Je vhodný i pro vysoce citlivou kůži, protože je látkou lidskému tělu vlastní. Krom toho olupování, které vyvolává, je jenom velmi jemné, nepozorovatelné pro druhou osobu. Jeho kladný účinek je komplexní a déledobý. Nevyžaduje hojení ani následnou péči a s ní spojené výlohy.
Peeling kyselinou mléčnou je šetrnou chemickou procedurou ošetřující pokožku. Má preventivní charakter, hodí se pro odstranění mírných projevů kožní nepohody a různých defektů a jejich další prevenci. Procedura se speciálními přípravky se provádí v salónech krásy, méně koncentrované preparáty jsou určeny k použití v domácím prostředí.
Jako u všech AHA hydroxykyselin je i po aplikaci peelingu s kyselinou mléčnou třeba chránit kůži před slunečním zářením.