spot_img
Thursday, January 23, 2025

Poslední články

Peloidoterapie — boj proti celulitidě a strijím za pomoci léčebného bahna.

Peloid znamená bahno. Bahenní lázně existují v mnoha zemích světa už tisíce let. Doprovázejí horké prameny, sopky, ale i jezera a moře. Působení bahna stimuluje metabolismus a podporuje léčbu zánětu. Bahno obsahuje přírodní antibiotika a je vysoce mineralizované. Kromě klasické balneologie se používá v kosmetice k prokrvení tkání, rozproudění lymfy, odstraňování celulitidy a nejrůznějších projevů vad a onemocnění kůže. Termický účinek lázně má rovněž příznivý vliv na redukci lokálních tukových vrstev.

Pravidelné procedury napomáhají odstranění projevů pomerančové kůže v 1. a 2. stádiu a k jejich redukci ve 3. a 4. stádiu. Příznivě se odrazí při sníženém tonusu a pružnosti kůže, při její celkové ochablosti a sklonu k otokům.

Při peloidní terapii je využíváno několika druhů léčebného bahna. Každý z nich má zvláštní vlastnosti a specifický účinek. Kosmetika rozlišuje následující druhy léčebného bahna:

Rašelinové. Získává se v přírodních rašeliništích. Má silný účinek na pokožku, mírní a odstraňuje záněty a projevy ekzémů, posiluje regeneraci kůže.

Sopečné. Někdy také „pseudovulkanické“. Získává se v bezprostřední blízkosti sopek, ropných anebo plynových nalezišť. Má vysokou prohřívací schopnost a střední stupeň mineralizace.

Sapropelové. Sapropel je bahno organické, vzniklé rozkladem živočišných a rostlinných organismů na dně sladkovodních nádrží nebo toků. Obsahuje tuky, sacharidy a bílkoviny, vitamíny E a D a skupiny B. Dále aminokyseliny leucin, lysin a kyselinu listovou. Mineralizace je nižší, obsahuje však draslík, vápník, železo, měď, selen, stříbro, brom a hořčík. Důležitý je obsah přírodních antibiotik. Snižuje záněty, léčí a redukuje vady kůže.

Bez ohledu na to, o který druh léčebného bahna jde, je jeho jednoznačně kladný vliv na lidský organismus objasňován spojením chemického, teplotního a mechanického faktoru. Působení komplexu těchto faktorů nejen na problémové partie těla vyvolává v hlubokých tělesných tkáních následující procesy:

Posílení krevního oběhu a proudění lymfy.

Zlepšení výměny látkové a spalování tuků.

Zvýšení prokysličování buněk a urychlení jejich regenerace.

Snížení tendence k otokům, posílení odvodu toxinů z organismu.

Posílení imunitních schopností buněk.

Rozšíření a uvolnění pórů a v důsledku posílení schopnosti kůže vstřebávat výživné a zdraví prospěšné látky.

Posílení elasticity kůže, zlepšení její textury.

Prevence předčasného stárnutí, změkčení svalstva a pojivových tkání.

Způsoby využití jednotlivých druhů bahna se liší podle cíle procedury. V rámci kosmetické péče je bahno aplikováno v podobě lokálního zábalu především na pokožku stehen, hýždí a břicha. Využívány jsou tyto druhy ošetření bahnem:

Masky – k ošetření lokálních problémů.

Tampony – při léčbě tělesných dutin.

Koupele – k léčbě kožních i dalších problémů a k celkovému ozdravění těla.

Terapie představuje asi 10–15 jednotlivých procedur prováděných v minimálním odstupu – každý den nebo po jednom či dvou dnech. Opakování terapie je vhodné po půl roce.

Peloidní terapie dosahuje díky spojení termického a chemického působení velmi dobrých výsledků především při negativních projevech a zánětlivých procesech na kůži, což platí i pro pokožku hlavy. Využití léčivého bahna je možné v rámci klasické balneologické péče anebo v kosmetických salonech.

Poslední

spot_imgspot_img