spot_img
Thursday, January 23, 2025

Poslední články

Pilníky na manikúru.

I když moderní manikúra zahrnuje spousty dalších procedur, přece jenom základem manikúry zůstává péče o nehty a jejich okolí. Ať jde o jakoukoli proceduru, začíná vyčištěním a vytvarováním nehtu. A jako hlavní nástroj k tomu slouží pilník. Ostatně, pilníkem se každá manikúrní procedura také uzavírá. Nezáleží přitom na tom, zda upravujeme nehty přírodní nebo třeba modelované akrylem či gelem. Úprava nehtu do žádoucího tvaru je bez pilníku nemyslitelná.

Manikúra rozeznává několik základních tvůr nehtu. Hranatý, zaoblený, kulatý, oválný, mandlový, ballerina a špičatý. Podle odborníků o vhodném tvaru úpravy nehtu pro konkrétního nositele rozhoduje tvar bělavého půlměsíčku viditelného u nehtového kořene, tak zvané lunuly. Za univerzální je pokládán tvar mírně zaoblený.

Pilníky se liší svým tvarem a svou hrubostí – abrazivitou. Rozmanitost tvarů se týká papírových pilníků a výběr je spíše věcí zvyku a pohodlného držení toho, kdo pilník používá. Skleněné a kovové pilníky mají přímý tvar. O výběru hrubosti rozhoduje, jaké nehty se budou pilníkem upravovat. Širší pilníky (u papírových třeba typu loďka nebo diamant) se hodí k odstranění materiálu z celé nehtové ploténky, to znamená gelové nebo akrylové vrstvy, pilníky rovných nebo zahnutých tvarů (tzv. banán) zase lépe zpracují místa s omezenou přístupností, např. okolí nehtového lůžka, kůžičku a podobně.

Různá hrubost pilníků se udává ve stupních – gritech. Hrubost, nebo také zrnitost pilníku udává počet brusných zrnek na cm2. Hrubost pilníku se vybírá podle materiálu, který jím bude zpracováván. Nejčastěji se setkáme s hrubostí 80, 100, 180, 240 a 320. Čím nižší číslo hrubost udává, tím vyšší je abrazivita pilníku. Hrubosti mohou být i kombinovány, kupříkladu 180/100 a vyrábějí se i pilníky o hrubosti 120 nebo třeba 150.

Nejhrubší pilníky jsou vhodné k odstraňování materiálů, například UV gelové modeláže nebo akrylu, ty nejjemnější – 240 a někdy i 320 – jsou určeny na přírodní nehty. Pilníky o hrubosti 100 vyhovují při rychlém zbrušování materiálu během doplňování umělých nehtů, ke zkracování délky nehtu, k jeho přebroušení apod.

Pilníky střední hrubosti – 180/100, 180/180 — se používají při dílčích úpravách umělých nehtů nebo na odstranění gel laku, hodí se k vybroušení finálního tvaru, ke zdrsnění přírodního nehtu a vyhlazení nerovností (180).

Pilníky jemné – 180/240, 240/240 — jsou primárně určeny k úpravě přírodních nehtů, hodí se však i při úpravě gel laku.

Papírové pilníky se hodí na silné, nelámavé přírodní nehty a k úpravě gelových nehtů. S papírovým pilníkem jemné hrubosti sice můžeme zpracovávat i nehty přírodní, vyžaduje to však velkou opatrnost a pro křehčí nehty to není vhodná volba. Nevýhodou papírového pilníku je rychlé otupení. Protože jeho povrch je porézní, snadno se v něm usazují bakterie a plísně. Některé papírové pilníky se mohou dezinfikovat, sušit se však musí ve volném prostoru, bez vystavení zdroji tepla nebo na přímém slunci, jinak se jejich okraje zkroutí. Brusná plocha se poměrně rychle otupí.

Kovové pilníky, někdy označované jako safírové, jsou klasickým nástrojem manikúry a byly prvním typem pilníků na nehty. Dnes je jejich použití vytlačováno pro jejich tvrdost, která může u křehčích nehtů způsobit třepení. Na druhou stranu jsou dobře využitelné při zbrušování a tvarování postranních částů nehtů. Jejich výhodou je trvanlivost, ovšem nejsou-li z kvalitního materiálu, rychle se otupí.

Skleněné pilníky jsou velmi vhodné na úpravu přírodních nehtů, umělé materiály se s nimi odstraňovat nedají, jejich tvar se však se skleněným pilníkem finalizovat dá. Brusná plocha skleněného pilníku je jemně a rovnoměrně zdrsněná,  broušení je tak velice účinné a zároveň příjemné na dotek. Jemné broušení je velmi šetrné, neublíží ani velmi lámavým a křehkým nehtům a dokonale je vyhladí, což je prevencí proti lámání a třepení. Kromě úpravy nehtů se skleněné pilníky používají k odstraňování ztvrdlé kůže na patách. Nejúčinnější a přitom jemné je za sucha.

Sklo navíc skvěle vyhovuje hygienicky, dá se velmi snadno dezinfikovat běžnými prostředky i dezinfekčními kapalinami, snese vyvaření i sterilizaci, což má velký význam při profesionálním využití. Je však možné ho obyčejně umýt pod tekoucí vodou, třeba i kartáčkem. Při čištění od krému je možné použít i chemické přípravky. Životnost brusné plochy je prakticky neomezená.

Skleněné pilníky na nehty jsou ideálním nástrojem pro profesionály. Prodávají se   v různých délkách – 70 mm až 195 mm, dobře vyhovují i pedikúře. Další výhodou je, že s nimi můžete pracovat v obou směrech, můžete táhnout i „sem-tam“.

Při dopadu na tvrdé povrchy dlaždic nebo betonu může dojít k poškození.

Obdobou pilníku jsou i pěnové bloky různé hrubosti. Používají se k dokonalému opracování nehtové ploténky, jejímu ohlazení a vyleštění. Na jednom bloku bývá i více brusných ploch o různé hrubosti.

Keramický pilník na nehty se hodí k odstranění hrubší kůže kolem nehtů, keratinizované pokožky na a loktech i bez polehčujících koupele. Nehodí se však na umělé nehty.

K pilníkům speciálním se řadí minerální pilníky k odstraňování nehtové kůžičky, nebo pilníky na zarůstající nehty, které už patři mezi lékařské nástroje. Vyrábějí se  rovněž pilníky elektrické, jak pro profi péči, tak i pro domácí použití. Mají různé nástavce, umožňující úpravu modeláží i přirozených nehtů.

Poslední

spot_imgspot_img