Důležitým faktorem přímo ovlivňujícím náklady a profesní komfort procedury je forma, v níž jsou vosky dodávány. Epilační vosk se prodává:
- v granulích,
- v patronách (kartuších),
- zrnkový nebo v čočkách ve větších baleních,
- tabulkový,
- v tabletách,
- v plechovkách.
Vosky granulované
Jedna z nejrozšířenějších forem. Používá se obvykle u vosků s teplotou rozpustnosti mezi 37-49°C. Z hlediska bezpečnosti je práce s tímto voskem nejjednodušší. Při dodržení správného postupu klient necítí žádné nepříjemné pálení. Granule vydrží dlouho. Obvykle se prodávají ve větších baleních. Snadno se dávkují, takže při troše zkušenosti nezůstávají žádné zbytky. Uvažujeme-li rozpočet na jednu proceduru, je to velmi výhodný materiál.
Vosky v patronách (kartuších)
Jejich pořízení má ekonomické odůvodnění tehdy, když epilace není hlavní poskytovanou službou. Pro pár klientů během sezóny lze snadno pořídit pár patron, různě aromatizovaných roll-onů i speciální mono ohřívače. Ty zajistí správnou teplotu a roll-on sám nanáší rovnoměrnou vrstvu vosku na požadované místo. Tento typ je lehký a skladný, lze ho snadno použít i při dojíždění za klienty.
Tvrdé vosky ve velkých baleních
Vhodné pro velké salóny anebo specializovaná epilační studia. Při stálém zájmu pravidelných klientů jsou ekonomicky nejvýhodnější. Obvykle je takto pořizován horký vosk, protože právě on nejspíše patří do rukou profesionála. Byl vyvinut nikoli pro zjednodušení procedury, ale pro její maximální efekt. Proto si ho profesionálové cení nejvíc. Vyrábí se na různé typy kůže a porostu. Vyžaduje určitou kvalifikaci a profesionální přístup. Ve spojení s nimi je zárukou požadovaného výsledku.
Vosky tabulkové a v tabletách
Tato forma je pro práci velmi komfortní. Vosk je balen v tabulkách nebo tabletách tak, aby bylo snadné oddělit dávku na jednu proceduru. To je velmi praktické pro začínající epilátorky nebo kosmetická studia, kam klienti nepřicházejí přednostně kvůli epilaci. Na trhu jsou v této podobě nabízeny jak horké, tak teplé vosky. Nabídka je daleko rozmanitější než u předchozího typu. Je třeba pečlivě prostudovat postup při nahřívání, protože u různých vosků se může lišit.
Vosk v plechovkách – tekutý vosk
Nejde tak docela o tekutinu, spíše o hustou, smolovitou látku. Je to jedna z forem studeného vosku. Dobře se nabírá a snadno se roztírá na kůži nebo papírovém proužku. Nemusí se nahřívat. Z profesního hlediska je nevýhodný, a to dvojím způsobem. Protože je studený, je jeho efektivita nižší než u teplých či horkých vosků. Proceduru je tedy třeba nejméně jednou zopakovat. Náklady tím stoupají a klient nebude opakováním procedury zrovna nadšený.