Pomerančové dřívko je jedním z nejjednodušších nástrojů používaných při manikúře. Přitom však patří k základním manikúrním pomůckám. Jak název napovídá, vyrábí se ze dřeva pomerančovníku, v americké produkci se však často setkáme s dřívky vyrobenými z americké bílé břízy (Bříza papírovitá).
Pomerančové dřívko je pevné a velmi odolné, přesto je práce s ním vůči nehtu a jeho okolí velmi šetrná. Nikdy se netřepí. Má podobu tenké tyčinky různé délky, na jednom konci zkosené a na druhém zabroušené do kulaté špičky. Vyrábí se v různých délkách. Patří k nejjednodušším manikúrním pomůckám, přitom se však bez něj neobejde mnoho základních operací při manikúře.
Používá se při zatlačování nehtové kůžičky, k čištění nehtové ploténky, při úpravě gelové modeláže, lakování Gel lakem nebo BB lakem, kulatou špičkou se dobře odstraňují zbytky gelu nebo laku, který stekl přes okraj nehtu. Pomerančové dřívko má široké uplatnění při zdobení různého druhu včetně Nail Artu – pomocí kulaté špičky se dají přenášet a do nevytvrzeného gelu na nehtu dobře umístit různé zdobicí prvky, jako třpytky, kamínky i jiné. Stejně tak dobře se dá v podobě tenké linky aplikovat bílý nebo kterýkoli barevný UV gel na konečky nehtů při tak zvané francouzské manikúře. V UV gelu, gel laku nebo BB laku namočenou špičkou zkoseného konce je rovněž možné nejrůznějšími způsoby nehty zdobit – snadno se s ní tvoří drobné puntíky, čárky i delší linie, lístky, kvítečky, srdíčka a nevelké ornamenty. Pomerančové dřívko dobře poslouží i při aplikaci vodolepek a samolepek nebo při mramorování několika laky.
Při ošetřování nehtové kůžičky je pomerančové dřívko téměř nenahraditelné. Kůžička se nikdy nesmí odstříhávat nebo odtrhávat. Je primárně určena k tomu, aby chránila nehty před infekcí. Stříháním nebo trháním vznikají drobná poranění. Vzniklou trhlinkou mohou do nehtového lůžka snadno proniknout bakterie. Nepatrné zranění se tak může stát zdrojem pro vznik závažného zánětu.
S pomerančovým dřívkem kůžičku upravíme snadno. Stačí nehty na chvíli namočit do vlažné vody s přidáním oleje nebo jen mycího prostředku. Dřívko uchopíme tak, abychom kůžičku mohli jemně kousek po kousku tlačit směrem ke kořeni nehtu. Nevyvíjíme přílišný tlak, abychom nehet nepoškrábali. V případě potřeby nehty znovu namočíme, abychom kůžičku ještě více změkčili.
Použít můžeme rovněž odstraňovač kůžičky, který naneseme na kůži kolem nehtu a necháme chvíli působit. Potom pomerančové dřívko omotáme vatou a kůžičku lehce stlačujeme. Kůžička rozpuštěná odstraňovačem snadno povolí a dá se lehce setřít. Drobounké zbytky odstraníme po odmotání vaty zkosenou hranou dřívka.
Ostrost pomerančového dřívka snadno zvýšíme zbroušením hrubším papírovým nebo jiným pilníkem. Pomerančové dřívko se dá bez problémů dezinfikovat postřikem speciálním přípravkem na dezinfekci nástrojů a ploch.