Přístrojová manikúra je druhem manikúry při níž jsou odstraňování nehtové kůžičky, ošetřování bočních valů a prohlubní nehtu i jeho celková úprava prováděny pomocí elektrického přístroje s výměnnými nástavci – frézkami – různého tvaru. Tento způsob ošetřování nehtů a kůže v jejich okolí je nyní v nehtařských salonech nejrozšířenější.
Potřebné nástroje můžeme rozdělit na základní a doplňkové. Základ, který si musíte pořídit, tvoří:
• Přístroj – fréza (bruska) na přístrojovou manikúru.
• Nástavce (často jsou nabízeny v kompletu spolu s frézou).
• Odsávačku prachu vznikajícího při obrušování nehtů.
• Dezinfekční kontejner a sterilizátor.
• Materiál rychlé spotřeby (pomerančová dřívka, kartáček, ochranné prostředky atd.)
Nabídka přístrojů je dnes opravdu bohatá. Protože však nejde o nijak levné zařízení, je třeba k jeho nákupu přistupovat s rozvahou.
• Za prvé, nepochybně už víte, jak budete přístroj používat – zda pro svoji osobní potřebu, nebo s ním budete běžně pracovat s klienty. Aparáty určené k domácímu použití mají menší rozměry a slabší výkon a frekvence otáček nástavců je nižší – stačí 20 tisíc obrátek za minutu a výkon zhruba 35-50 wattů (W). Pro manikúru v nehtařském salonu jsou vhodné přístroje od 25 tisíc otáček za minutu a výkonu 100 W.
• Při výběru se soustřeďte na ergonomiku rukojeti – musí vám dobře padnout do ruky a měla by být vybavena protiskluzovými plochami.
• Pokud jezdíte ke klientům domů, zaměřte pozornost na přístroje s vestavěným akumulátorem nebo bateriové. Při práci s nimi vás neomezuje kabel, nejsou obvykle příliš těžké a dobře se přenášejí. Baterie ovšem neutáhnou vyšší výkon motoru brusky a navíc je třeba je často měnit. Výhodnější bude tedy fréza s akumulátorem. Váhový rozdíl proti přístroji s bateriemi je nepatrný a přístroj se snadno dobíjí. Při nákupu věnujte pozornost kapacitě akumulátoru. Před použitím dbejte, aby byl akumulátor plně nabitý.
• Jestliže zvolíte přístroj se síťovým napájením, nebude vás nijak omezovat doba trvání procedury. Při jeho výběru dejte pozor na kvalitu kabelu – měl by být dostatečně dlouhý a také měkký, aby vám nepřekážel při práci. Součástí siťových přístrojů bývá také adaptér, většinou s kolečkem k regulací otáček.
• Pokud jste nováček, vyberte si pro začátek zařízení už vybavené kompletem nástavců. Při skutečně nepřeberném množství nabízených možností není nijak snadné se v nich hned orientovat.
• Přístroj by rozhodně měl mít funkci umožňující změnu směru chodu, to znamená otáčení hlavice po směru a proti směru hodinových ručiček. Usnadňuje to přístup k ošetřovaným místům a s přístrojem mohou pohodlně pracovat jak praváci, tak leváci. Řada typů je vybavena nožním pedálem, umožňujícím snadnou změnu chodu i výši otáček.
• Při práci v salonu oceníte také systém chlazení, který vám umožní pracovat bez jinak nutných přestávek k ochlazení nástavců a motoru. Je součástí každé kvalitnější brusky.
• Uchycení nástavců na rukojeti může být mechanické (nástavec je třeba zašroubovat), polo nebo plně automatické. Do salonu je nejvhodnější poslední varianta. Ušetří vám čas nutný k ruční výměně nástavců, bude ovšem také dražší.
• Tichý chod přístroje závisí na síle motoru, kterým je vybaven. U drahých typů je chod přístroje téměř neslyšný.
Jedním z hlavních určujících faktorů při výběru vhodného přístroje je jeho cena. Platí, že levné brusky jsou plastové, ty drahé z kovu. Plast přináší výhodu nižší hmotnosti, ovšem snadněji se poškodí. Kovové brusky jsou velmi odolné, ale těžší. Faktem je, že kvalitní brusku za nízkou cenu nekoupíte.