spot_img
Thursday, January 23, 2025

Poslední články

Profesionální šampony a kondicionéry na vlasy.

Většina lidí je přesvědčena, že jakýkoli výrobek určený pro profesionální využití je lepší než ten běžný, který si může každý koupit někde v obchodním centru. Rovněž mnoho klientek kadeřnických salonů se u své kadeřnice ujišťuje, že ty výrobky, které používá ona, jsou pro péči o vlasy lepší než ty z drogerie. Jak to tedy je?

Když člověk zajde do drogerie, vidí na regálech neuvěřitelnou nabídku šamponů a jiné vlasové kosmetiky. Často už v názvu a rozhodně pak na obalu čteme o všemožných vlasům prospěšných látkách, které šampon obsahuje. Nabízejí se nám šampony na citlivou pokožku, na mastné vlasy, proti lupům, na vlasy melírované, barvené a poškozené, na vlasy vlnité i kudrnaté, šampony regenerační, hydratační a zvětšující objem, s keratinem, proteiny, vitamíny, extrakty z bylin, vyživujícími oleji… Proč by měly být horší než ty profesionální?

Na žádném šamponu zakoupeném v drogerii nenajdete údaj KOLIK oněch účinných složek obsahuje. Skutečností je, že profesionální šampony jich mají více.

Všechny šampóny obsahují čistící složky. Nejčastěji jsou to neiontové tenzidy. To jsou látky, které snižují povrchové napětí, obklopí nečistotu a oddělí ji od povrchu, na kterém se drží. Neiontové tenzidy čistí, ale pění minimálně. Proto jsou do šamponů přidávány sulfáty. Ty krásně pění. A čím více pěny, tím méně šamponu spotřebujeme – to je úvaha spotřebitele, kterou mu hojně podsunují reklamy a se kterou kalkulují výrobci. Pěna však ve skutečnosti nemá s čisticími účinky šamponu nic společného. Sulfáty ovšem vlasům škodí. Proto jsou také v nejnověji vyvinutých šampónech nahrazovány jinými pěniči.

Šampony nabízené v drogérii obvykle obsahují razantní druhy pěničů, všechny ze sulfátové rodiny. Jsou poměrně agresivní a citlivější vlasovou pokožku mohou podráždit, zvláště při opakovaném používání. Ale profesionální vlasová kosmetika tyto látky také obsahuje! Opět je to však otázka množství, které je v produktu obsaženo. To rozhoduje o tom, zda kromě vynikající čisticí funkce se projeví také jejich agresivní vliv na pokožku.

V nejnovějších typech šamponů jsou sulfátové pěniče nahrazovány deriváty kokosového oleje. To zaručuje skutečně šetrné mytí vlasů.

Častou složkou šamponů jsou parabeny, které se na obalu mohou skrývat pod označením E214. Parabeny kosmetické přípravky konzervují, a prodlužují jejich dobu trvanlivosti. Pro zdraví vlasů a vlasové pokožky nic moc.

Pro zdraví a krásu vlasů umývaných šamponem má velkou důležitost pH šamponu. Většina šamponů má pH mezi 5 a 7, jsou tedy spíše kyselé, šampony medicinální mají pH kolem 7,3 a jsou spíše pH vyrovnané. Tuk ve vlasové pokožce má pH mezi 4,5 a 5,5 – bakterie v takto kyselém prostředí nepřežijí. Je tedy důležité tuhle ochrannou vrstvu pokožky zachovat, aby pokožka i vlasy byly zdravé. Pokud má šampon označeni „pH vyrovnané“ , měla by jeho kyselost mít stejný stupeň jako je pH vlasů. Tyto šampony se hodí na poškozené, barvené nebo trvalené vlasy. Profesionální šampony mají různé pH a profesionál vždycky volí šampon na základě vlasové diagnostiky.

Pokud jde o kondicionéry, platí i u nich, že profesionální přípravky obsahují vyšší procento aktivních a vyživujících látek. Krom toho v zájmu dosažení rychlého efektu krásných, hebkých a lesklých vlasů výrobci do kondicionérů, které se nabízejí v drogeriích, přidávají značné množství silikonů. Přítomnost silikonu v kondicionéru prozradí u složek uváděných na obalu koncovky –cone, -siloxane či –methocine. Silikon má schopnost vlas dokonale obalit, uhladit a doslova naleštit. Výsledek – na pohled zářící, krásné vlasy. Jenomže film, který silikon na vlasech utváří, je neprostupný a velmi těžce se z vlasů vymývá. Vlasy ani pokožka nedýchají a dehydrují. Než je šampon vypotřebován, vlasy se postupně promění ve splihlé, matné prameny.

Ne že by snad žádný profesionální kondicionér silikon neobsahoval. Jenomže profesionálové vědí, že se silikonem se to nesmí přehánět. Opakované používání vlasy zatíží, takže zplihnou a jsou dehydrované.

Pokud jsou vlasy i vlasová pokožka zdravé a bez problémů, není třeba se používání běžných šamponů z drogerie bát. Vždycky je však nutné číst složení, snažit se některým látkám co nejčastěji vyhýbat (sulfáty, silikony, parabeny) a zejména také šampony střídat. Pokud jsou vlasy nebo vlasová pokožka v nepořádku a vyžadují revitalizaci a speciální péči, je určitě vhodné seznámit se s produkty profesionální vlasové péče, jejichž účinky jsou zpravidla výraznější.

Poslední

spot_imgspot_img