Název sám napovídá že suchý šampon je prostředkem k očistě vlasů bez vody. Je tomu tak doopravdy? Látky tvořící základ suchého šamponu na sebe vážou mastnotu a nečistoty, načež jsou spolu s nimi odstraněny kartáčováním.
Je třeba předeslat, že i když si mnoho žen suchý šampon oblíbilo pro jeho schopnost dodat objem i tenkým, plihnoucím vlasům, je jeho použití vhodné především v nouzových situacích, kdy není možnost nebo nezbývá čas umýt si hlavu. Není tedy určen k běžnému používání a slovo šampon v jeho názvu je poněkud zavádějící.
Nespornou výhodou suchého šamponu je snadná aplikace a rychlost použití. Vlasy nejsou zatěžovány vodou, respektive následným rychlým sušením horkým vzduchem. Na druhou stranu kartáčování vlasů obsahujících suchý šampon přináší riziko vytrhávání vlasů.
Nabízeny jsou dva základní typy – ve formě prášku, který se na vlasy sype a ve spreji. Aplikace prvního typu je poněkud nesnadná, zvláště pokud je zapotřebí přípravek nanést do určitých částí vlasového porostu. Druhý typ je výrazně praktičtější, jeho aplikace mnohem snadnější a má také větší efekt.
Použití suchého šamponu je v podstatě velmi jednoduché. Především zdůrazněme, že vlasy musejí být dokonale suché. To se týká i přípravků usnadňujících rozčesávání. Jde o to, že nosné látky suchého šamponu – nejčastěji rostlinné škroby, někdy i kombinované – například tapiokový, rýžový, kukuřičný nebo bramborový – mají vysokou absorpční schopnost. Ta má především zlikvidovat nadměrnou mastnotu vlasového porostu. Pokud vlasy předem navlhčíte, ať už vodou nebo nějakou vlasovou kosmetikou, budou tyto látky absorbovat vodu, nikoli tuk.
Než suchý šampon nanesete, vlasy důkladně prokartáčujte – usnadníte si tak rozčesávání po aplikaci, které je ztíženo šamponovým práškem. Potom šampon nanesete do kštice a jemně ho promnutím vlasů vmasírujete, aby se dostal i do méně přístupných míst. Snažte se ho dostat do vlasů, ke kořínkům, ale nemasírujte přímo pokožku hlavy. Na ni se šampon stejně dostane. Po několika vteřinách pak kartáčem vyčešete tukem a nečistotou nasáklý prášek.
U suchého šamponu ve spreji dochází často k aplikaci přehnaného množství. Suchý šampon opravdu není lakem na vlasy a nanáší se jen v omezené míře, na kritické zóny a jenom krátkým stisknutím spreje. Masáž, kterou poté provedete, dostane prášek do všech oblastí. Je skutečně zbytečné šamponem plýtvat, protože budete mít problém jeho zbytky z vlasů vyčesat a účinek tím nijak neposílíte.
Současná nabídka suchých šamponů je poměrně pestrá. Nabízejí se šampony pro specifické druhy vlasů včetně vlasů barvených, problém viditelnosti bílého prášku je vyřešen šampony vhodnými pro vlasy tmavé i světlé, prodává se dokonce šampon průhledný. Šampon bývá obohacen rostlinnými oleji a výtažky, které působí zklidňujícím účinkem na vlasovou pokožku a dodávají šamponu příjemnou vůni.
Suchý šampon je účinným pomocníkem v boji s mastícími se vlasy. Rychle absorbuje mastnotu a zbavuje vlasy nepříjemného odéru. Podstatně také zvyšuje objem zplihlých vlasů. Jeho účinek však není dlouhý a jako trvalé řešení vlasové hygieny a péče o vlasy vůbec není vhodný. Vrstva suchého šamponu zůstává na vlasové pokožce, ucpává vlasový folikul a to může narušit normální růst vlasů. Vlasy mohou začít padat.
Suchého šamponu se nemusíte vzdávat. Ale naučte se používat ho šetrně. Aplikujte ho pouze lokálně, na mastná místa, nikoliv na celou délku vlasů. Pravidlem by se vám mělo stát, že suchý šampon použijete maximálně třikrát po sobě. Poté je nezbytné vlasy umýt normálně vodou a běžným šamponem, aby se zbavily vrstev suchého šamponu. Vlasovou pokožku pak stimulujte masáží.