spot_img
Thursday, January 23, 2025

Poslední články

Účinky masáže.

Masáž je souborem postupů dávkovaného mechanického působení na lidský organismus, prováděných rukama nebo za pomoci speciálních přístrojů. Jejím cílem je povzbuzení, posílení a regenerace funkcí organismu, prevence, ozdravění i pomoc při léčebných postupech, tedy dosažení pozitivních změn v těle masírované osoby. Masáž působí bezprostředně na tkáně, což se projevuje zesíleným pohybem všech tekutin v těle – krve, lymfy i tkáňové tekutiny, protahováním a pohybem tkání aj.

Povahu masáže v zásadě určují tři složky: síla, tempo a doba trvání. Síla masáže znamená tlak, který masérovy ruce vyvíjejí na tělo. Může být velký (hluboká masáž), střední a malý (povrchová masáž). Tempo masáže může být rychlé, průměrné či pomalé. Rychlé tempo vyvolává intenzivní reakcí nervové soustavy – taková masáž je stimulující, střední a pomalé tempo je zklidňující. Delší doba masáže aktivuje, kratší čas odpověď nervového systému zklidňuje a zmírňuje. Délka masáže je individualizována a podle stavu klienta a jeho potřeb ji určuje masér. Celkovou účinnost určují zvolené hmaty, rychlost, směr a intenzita jejich provedení.

Účinků masáže je několik: reflexní, biochemický, mechanický a také psychický. Reflexní účinek logicky vychází ze samé podstaty masáže – masážní hmaty dráždí kůži a podkoží, svalstvo, šlachy i klouby a receptory v nich. Na toto dráždění, které se vzruchy přenáší do mozkových center odpovědných za jednotlivé orgány, odpovídá centrální nervová soustava různými reakcemi. Působení masáže na lidské tělo je v důsledku toho komplexní. Vzájemné provázanosti reakcí lze využít k regeneračnímu a léčivému působení masáže.

Masáž provokuje vyplavování některých látek a hormonů působících na kůži i podkoží. Tento biochemický účinek masáže se spojuje s jejím účinkem reflexním a má také význam pro psychické rozpoložení masírované osoby. Mechanický účinek se projevuje především zesíleným průtokem krve a lymfy. Významně se posiluje prokrvení pokožky i svalstva, ve zvýšené míře jsou okysličovány i tkáně jednotlivých orgánů a narůstá přísun živin. Zrychlený oběh napomáhá odplavování odpadů z buněčné látkové výměny a všech škodlivin. To vysvětluje regenerační účinek masáže i její schopnost zbavovat svalových bolestí. Jednou z odpadních látek vyplavovaných masáží je kyselina mléčná, která svalovou bolest vyvolává.

V souhrnu tedy masáž vede k odstranění produktů látkové výměny a látek způsobujících únavu, snižuje svalové napětí, zlepšuje prokrvení tkání a tím i přívod kyslíku a živin do tkání, snižuje psychické napětí a příznivě působí na centrální nervový systém.

Cílem masáže může být prosté dosažení pohody a uvolnění anebo kosmetické ošetření, ale také regenerace a ozdravění organismu nebo některé jeho části. Sportovci a pravidelní návštěvníci wellness salonů využívají masáží sportovních, které tělo uvolňují a zbavují únavy po přestálém výkonu a námaze.

Příznivý vliv masáží je pozorovatelný u řady potíží a omezujících stavů. Masáž celkově zlepšuje fyzický i psychický stav, je součástí rekonvalescenční péče po úrazech, těžkých onemocněních, při pooperační a poúrazové ztuhlosti a při vyčerpanosti fyzické i psychické. Pomáhá při bolestech hlavy a migrénách, stejně jako při artróze a nemocech pohybového aparátu. Je velmi dobrou pomocnou metodou při špatném držení těla a nápravném tělocviku. V neposlední řadě pomáhá při trávicích potížích a odstraňování otoků.

Při masážích se nejčastěji používají prostředky usnadňující skluz ruky maséra po těle – emulze, oleje a krémy. Protože jsou to látky bohaté na živiny, je příjemným bonusem každé masáže zjemnění a probarvení pokožky. Při použití esenciálních olejů má příznivý účinek jejich aroma, podporující regeneraci svalstva a hydrataci pokožky a harmonizující tělesné i psychické pochody.

Poslední

spot_imgspot_img