1. Než se do toho dáte
Pro největší efekt by chloupky měly mít půl centimetru. Kratší vosk moc dobře nezachytí, delší se trhají a jejich odstranění je bolestivější. Dva dny předem odstraňte z místa, které hodláte voskem ošetřit, odumřelé kožní buňky. Hodí se k tomu houba, žíňka nebo i jemný peeling. Den před akcí už nechte kůži v klidu, žádná sauna, opalování ani peeling. Na malém kousku kůže byste si také měla provést test na alergii.
2. Příprava kůže a vosku
Místo, které budete epilovat, nesmí být mastné a musí být dokonale suché. Nejlépe je ošetřit je speciálním tonikem. Pak je musíte dokonale vysušit. Pomoci vám může dětský pudr, který každou vlhkost dokonale vsákne. K vlhké či mastné kůži vosk dokonale nepřilne.
Nyní můžete vosk nahřát. Buď ve vodní lázni nebo v ohřívači vosku. Držte se při tom návodu. Každý vosk má jiné složení a výrobce uvádí teplotu vhodnou právě pro ně. U vosků k domácímu použití výrobci uvádějí i návod na ohřev ve vodní lázni nebo v mikrovlnné troubě. Zkuste na zápěstí, zda je pro vás teplota snesitelná. Bude-li to třeba, chvíli počkejte, než vosk trochu zchladne.
3. Práce s voskem
Vosk nanášejte po směru růstu chloupků v tenčí vrstvě – teplý vosk 1-2 mm, horký 1 mm. Rozsah navoskované plochy závisí jednak na rozměrech epilačních pásků, jednak na hustotě a směru růstu porostu – někdy je lepší pracovat po malých kouscích.
Epilační pásek přitiskněte na navoskovanou plochu a po směru růstu chloupků několikrát pečlivě uhlaďte. Pokud pracujete s horkým samostržným voskem, pásky nebudete potřebovat. Zhruba 10-60 vteřin – podle návodu výrobce – necháte vosk na kůži. Poté švihem strhnete pásek nebo vrstvu vosku proti směru růstu chloupků a co nejvíc rovnoběžně s kůží. Bráníte tak trhání chloupků i mikroporaněním pokožky. Druhou rukou přitom napínejte kůži v místě, kde pásek nebo voskovou vrstvu uchopíte. Zabráníte tak vzniku modřin.
4. Po proceduře
Zbytky vosku jemně odstraňte ubrousky namočenými do jojobového, kokosového, olivového nebo jiného pečujícího oleje. Olej s mátou nebo výtažkem z fenyklu také zpomaluje růst chloupků. Poté můžete kůži ošetřit hydratačním mlékem s vitamínem E.
Kůže je voskovou epilací podrážděna, což se projevuje množstvím červených teček, které by měly do 24 hodin zmizet.
Alespoň dva dny po proceduře je třeba kůži šetřit, nevystavovat ji slunci, koupání v horké vodě nebo bazénu. Nenoste těsný oděv, který by se o kůži otíral a vynechte antiperspiranty a deodoranty.
Několik dnů po proceduře můžete provést první peeling proti zarůstání chloupků. Dále ho provádějte dvakrát do týdne, dokud chloupky neodrostou.
5. Jestliže to není dokonalé
Pokud nějaké chloupky zásah voskem přetrvaly, pak nejspíš kůže nebyla dokonale odmaštěná nebo byla vlhká. Příčinou může být i příliš tenká vrstva naneseného vosku, špatný směr strhávání voskové vrstvy anebo příliš pomalé stržení. Stejně tak příliš krátké chloupky vosk nezachytí a voskovou proceduru přežijí. Pracujete-li s epilačním páskem, můžete ho zkusit přiložit na takové místo znovu, pevně přitisknout, uhladit a strhnout. Také s vrstvou samostržného vosku můžete zkusit proces na kritickém místě zopakovat. Pokud zůstalo jen pár chloupků, poradíte si s nimi snadno pinzetou.