Koulení kuličky, roztírání pasty prsty, kombinace pasty a depilačních pásek – to všechno jsou možné způsoby práce s pastou při cukrové epilaci. Nejsnazší je vytvořit z pasty kuličku o velikosti lískového ořechu a koulet ji po ošetřovaném místě. Efektivita ovšem není nijak velká, postup je nutné vícekrát opakovat a i tak může pár chloupků na kůži zůstat.
Pastu můžete také nanášet pomocí prstů. Nanesete, důkladně vpracujete do kůže proti směru růstu chloupků a necháte pár vteřin ztuhnout, aby se zafixovaly i jemné chloupky. Cukrovou vrstvu pak na jedné straně rychle strhnete ve směru růstu chloupků, rovnoběžně s pokožkou, abyste zabránili vzniku modřin. Pastu můžete použít vícekrát, dokud bude lepit. Je to metoda o dost účinnější, ovšem vyžaduje cvik a cit v rukou, přesněji řečeno v prstech, což je cvik, který získáte pouze praxí. Jemná pasta se pod nezkušenýma rukama roztéká, protože je třeba s ní pracovat rychle. Tužší pasta lépe drží tvar, takže je možné se soustředit na správný švih při stržení. Ovšem musíte ji důkladně tlakem roztírat, abyste ji opravdu dobře vetřeli do pokožky. Když to však přeženete, zatlačíte chloupky příliš a ty se pak často přetrhnou. Pasta k ručnímu vpracování má být jemná, měkká a poddajná, ne však vyloženě tekutá.
Sázkou na jistotu je práce se špachtlí. Je pohodlná a přitom velmi účinná. Cukrovou pastu nanášíte špachtlí proti směru růstu chloupků. Na rovnoměrnou vrstvu přiložíte papírový nebo textilní pásek, přitisknete a uhladíte, aby dobře přilnul k pastě. Poté uchopíte okraj a strhnete ve směru růstu chloupků, rovnoběžně s pokožkou. Profesionálky někdy při stržení cukrové vrstvy používají rovněž špachtli.
Hygienické pravidlo práce v jednorázových rukavicích vám tentokrát také ochrání ruce a nehty před nepříjemně lepkavou hmotou, které se při práci se špachtlí na ruce dostává jen malé množství. Některé klientky navíc nemusejí dobře snášet bezprostřední dotyk prstů na těle při zapracovávání hmoty do pokožky, takže i zde je špachtle výhodou.
Jako každá práce s nějakým nástrojem i práce se špachtlí vyžaduje určitý nácvik. Ten však není nijak obtížný. Špachtlí se dostanete v podstatě na každý úsek těla. Výborná je při ošetřování intimní zóny.
Používají se špachtle dřevěné, které jsou jednorázové, dále ocelové nebo plastové. Špachtle z kovu či plastu se dají použít opakovaně, snadno se dezinfikují a jsou značně trvanlivé. Výhodou plastových špachtlí je pružnost.
Tento postup je možné využít i v domácích podmínkách.