Proč kůže tak rychle stárne? Tuhle otázku si dříve či později položí většina lidí. Zpomalit projevy věkem způsobených změn je však možné. Například za pomoci peelingu. Tuto kosmetickou proceduru je možné provádět hned několika způsoby, z nichž každý má svá specifika.
Mechanický peeling je založen na obrušování povrchové vrstvičky kůže abrazivními přísadami různých krémů a gelů. Využívány jsou například drcené pecky mandlí, křemík nebo drcená pemza. Při pravidelném provádění několikrát týdně se pleť vyhlazuje, avšak nedochází k hlubší regeneraci a stimulaci tvorby kolagenu. Citlivější nebo suchá pleť tuto poměrně hrubou metodu nesnáší.
Chemický peeling, jak název napovídá, využívá ke zlepšení vzhledu kůže chemických látek, konkrétně kyselin, především kyselin ovocných (kosmetické salony) a kyseliny glykolové – AHA (odborníci na specializované klinice), stejně jako dalších druhů kyselin. Působení sahá hlouběji a výsledný účinek je déledobý. Kyselina provokuje olupování vrstvy odumřelých buněk a tvorbu nové tkáně, syntézu kolagenu i lepší hydrataci. Zásah chemickou látkou vyžaduje určitou dobu hojení. Pleť je po zhojení zjemněná, zjasněná a její pružnost se zvyšuje. Podle hloubky pronikání dělíme chemický peeling na povrchový, střední a hluboký. Jeho provedení je lépe svěřit do rukou lékaře nebo lékařem vyškoleného odborníka na odborném pracovišti. Ten provede volbu konkrétního druhu peelingu na základě stavu pleti a provedené zkoušky citlivosti na chemickou látku. Rozhodne o použití látky s vhodně účinnou koncentrací, jejíž účinek je zároveň bezpečně prověřen.
Povrchový chemický peeling. Tato procedura zasahuje opravdu jenom povrchní mikrovrstvičku kůže – epidermu. Jejím cílem je lehká korekce vzhledu pleti a prevence. Řeší se jí jemné vrásky, akné, mastná pleť s rozšířenými póry, celkově unavený vzhled pleti. Obvykle nepůsobí žádné vedlejší účinky a komplikace, hojení je krátkodobé, většinou 3-5 dní. Je však třeba nejméně po dva týdny se vyhýbat účinkům UV záření a řídit se i dalšími pokyny. Provádějí ho i některé kosmetické salony.
Střední chemický peeling. Hloubka působení kyseliny je větší, proto i hojení, respektive obnova zasažených vrstev trvá déle – 7-10 dnů. Z toho plyne i prodloužení lhůty pro vyhýbání UV záření a jiných opatření, která určí lékař nebo lékařem proškolený odborník, do jehož rukou provedení patří.
Hluboký chemický peeling. Zasahuje hlubší vrstvu kůže. S tím také souvisí možnost vzniku komplikací a delší doba hojení a režimových opatření. Zákrok opět provádí lékař nebo odborný pracovník s lékařským proškolením.
Chemický peeling patří k agresivnějším metodám péče o kůži a je při něm třeba opatrnosti. V každém případě ho musí provádět odborně lékařsky vyškolený pracovník. Správně provedený chemický peeling koriguje různé projevy stárnutí kůže, nežádoucí pigmentaci, jemné vrásky, akné, bílé pupínky i ploché bradavice. Zbavuje pleť nerovností a podporuje její hydrataci. Ke kontraindikacím patří různé infekce, záněty nebo ekzémy, také opar či poranění na kůži. Procedura trvá 30-40 minut, podle toho, jak pleť reaguje na účinnou látku. Při hojení mohou vznikat zánětlivé komplikace. Ošetření se – rovněž podle reakce pleti – opakuje třikrát až šestkrát, vždycky s časovým odstupem.
Dalším druhem peelingu je:
Enzymatický peeling, určený pro citlivou a suchou pleť. Zcela neinvazivní. Účinné látky, například extrakty z papaji, jsou nanášeny na pleť jako složka krémů či jemných emulzí. Také touto cestou se dosahuje uvolnění a odloupnutí odumřelé vrstvičky kůže. Látky nanášené na pleť jemně stimulují obnovu povrchové vrstvy pleti, sytí ji výživnými látkami a vitamíny. Jejich působení je určeno výrobcem a je krátkodobé. Po několikaminutovém působení se krém či emulze opláchnou a pleť se ošetří vhodným kosmetickým přípravkem. Výhodou je jemnost a domácí prostředí.
Peeling laserový je rovněž neinvazivním druhem peelingu. Proceduru nedoprovázejí žádné bolestivé pocity, klient může vnímat jen lehké zahřátí nebo brnění. Výsledky ošetření laserem jsou velmi výrazné. Účinně omlazuje pokožku, aniž by ji narušil. Dochází k vnitřní regeneraci a stimulaci tvorby nového kolagenu. Účinek je viditelný ihned a s postupem času narůstá. Na rozdíl od chemického peelingu laser spolehlivě ošetří i citlivé oční partie a víčka.
Krom povzbuzení novotvorby kolagenu a hydratace, zlepšení pružnosti, vyrovnání barevnosti, jemnosti a celkového vzhledu pleti řeší laserový peeling účinně také problémy s akné. Laserový paprsek zasahuje do hlubších vrstev kůže, kde jeho tepelný účinek koriguje tvorbu kožního mazu, jehož nadprodukce je hlavní příčinou aknózních potíží. Laser zklidňuje zánět a poškozené buňky regeneruje. Odstraňuje také jizvičky po akné. Při léčbě akné je vhodné opakovat ošetření jednou za 2-4 týdny.