Peeling je jednou ze základních a nejrozšířenějších kosmetických procedur. Nejčastěji je jeho cílem celkové omlazení problémových partií a odstranění mnoha kožních defektů. Existuje mnoho druhů této procedury, z nichž každý má svá specifika a účel. V poslední době doporučuje stále více odborníků takzvaný žlutý peeling. Je určen k odstranění drobných vrásek, pupínkových vyrážek a jizviček po nich.
Své originální pojmenování získal žlutý peeling díky zbarvení hlavní účinné složky prostředku používaného při ošetření kůže – kyseliny retinolové. Žlutý peeling blíže charakterizují dva přívlastky: chemický a povrchový. Působení jeho aktivních složek přitom zajišťuje stejné účinky jako střední chemický peeling. Je však zcela bezbolestný, doba zotavení je krátká (2-4 dny), nemá žádné vedlejší účinky ani komplikace. Je výbornou prevencí s věkem souvisejících změn kůže.
Napomáhá:
– regeneraci a tvorbě nových kožních buněk
– optimalizaci krevního mikrooběhu v ošetřeném místě
– stimulaci tvorby nových kolagenových vláken
– normalizaci hydratace a mazové produkce kůže
– zvýšení elasticity a pevnosti kůže, vyrovnání její textury a barevnosti.
Kúra předpokládá provedení 3-5 procedur s odstupem nejméně dvou týdnů. Počet potřebných opakování stanovuje specialista podle stavu kůže a průběhu léčby.
Existují dva druhy žlutého peelingu – na bázi přirozeného retinolu (vitamínu A) a na bázi syntetické kyseliny retinové. Účinky, princip působení, indikace a další zvláštnosti jsou velmi podobné, proto klienti a někdy i odborníci často oba názvy používají pro označení té samé procedury. Která z nich bude použita určuje podle typu kůže konkrétního klienta a požadovaného efektu odborník. Žlutý peeling obličeje je často aplikován v případě zvýšené pigmentace způsobené věkem, ke zmírnění drobných mimických vrásek nebo jizev. Krom toho je jeho uplatnění možné pokládat za způsob předcházení onkologickým onemocněním kůže.
Mnoha klientům připomíná aplikace žlutého peelingu běžnou kosmetickou masku. Dva týdny před aplikací je dobré problémové místo ošetřit kyselinou mléčnou, která změkčí svrchní vrstvičku kůže a usnadní pozdější proniknutí retinolu. Týden před procedurou je třeba nevystavovat se UV záření nebo laseru a nepoužívat odbarvující prostředky. Před aplikací je kůže zbavena odumřelých buněk a vnějších nečistot. Jemně rozetřená směs účinných látek se nanáší rovnoměrně na kůži v tenké vrstvě. Je třeba vyhýbat se kořínkům vlasů, obočí a řas a také víčkům.
Zhruba po dvaceti minutách se struktura nanesené masky mění, je pevnější a dá se sejmout jako fólie. Po omytí je pokožka ošetřena prostředkem proti slunci s vysokým ochranným faktorem. Kůže je nádherně hladká a růžová, klient pociťuje její napětí, které přechází v olupování. Tato regenerace trvá asi týden, výsledkem je hladká, svěží a pružná pleť s vyrovnanou texturou, všechny hlubší i drobné vrásky na obličeji jsou zjemněny. Viditelný efekt přetrvá až šest měsíců.
Kontraindikací jsou těhotenství a laktace, záněty kůže, kuperoza, opar, růžovka, ploché bradavice, jaterní onemocnění a přecitlivělost či alergie na některou ze složek účinné směsi.