Ze statistických přehledů o službách jasně vyplývá, že barvení je jednou z nejvíce žádaných salonních procedur. Bohužel však při každém chemickém procesu, který nějakým způsobem zasahuje do struktury vlasu – a barvení je jedním z nich – dochází k poškození vlasů. Procedura vlasy zatíží vysušením, jsou zesláblé, mají sklon lámat se a třepit.
Dnes už existují prostředky, které vlasy chrání už během barvící procedury. Dokáží je nejenom ochránit, ale také obnovují narušené vazby uvnitř vlasového vlákna a vytvářejí dokonce nové. Využívají obvykle účinků N-acetylcysteinu, aminokyseliny obsahující síru, která vytváří nové vazby ve vlasovém vláknu, dále derivátů rýže, které vlasy posilují a vytvářejí na nich ochrannou vrstvu a také výtažků z bambusu, které vlasům dodávají pevnost a pružnost. Vlasové vlákno je tak po celou dobu barvení chráněno zevnitř. Tyto ochranné účinky bývají většinou podpořeny dalšími aminokyselinami, které vlasy hydratují a posilují.
Všechny tyto látky jsou součástí nejmodernějších barvících směsí. Zároveň jsou využívány i tradiční složky přírodního původu, například arganový olej. Jeho obsah v barvící směsi zaručuje, že procedura není jenom barvením, ale současně dochází k účinné péči o vlasy. Arganový olej obsahuje esenciální mastné kyseliny a působí jako silný antioxidant, především regeneruje poškozenou vlasovou kutikulu.
Všechny špičkové barvící řady, které samozřejmě neobsahují silikony, sulfáty. formaldehydy ani jinou chemii, využívají i jiných přírodních látek. Je to například kakaové máslo, mangové máslo, bambucké máslo, kokosový olej a olej z oříšků havajského stromu kukui. Další podporují vlasy během barvení obohacováním keratinem, stavební bílkovinou vlasů tvořící téměř 90 procent vlasové struktury. Obsah keratinu v barvící směsi obnovuje přirozenou elasticitu vlasů, vlasy zjemní, změkčí a uhladí a dodá jim lesk. Určitě se vyplatí žádat ve svém salonu barvení některým z těchto přípravků.